Jump to content
mimi_at

Пушење

Recommended Posts

ја не могу да забраним људима да пуше на радном мјесту иако сви знају да имам озбиљних здравствених проблема, тако да не знам на који начин забранити некоме да пуши у кафићу.

Лако, у Србији је забрањено пушење на радном мјесту, и спроводи се зачуђујуће добро.

Пушење у канцеларији је злочин. Код нас је забрањено и заиста никоме не пада на памет да пуши унутра.

... не знам на који начин забранити некоме да пуши у кафићу.

Vrlo lako. Uvede se zakon o zabrani pusenja u zatvorenim prostorijama i gotovo.

Pitanje samo koji bi se politicar usudio na taj potez, da rizikuje svojoj guzici, jer bi to naislo na veliki otpor na pocetku,

ali bi se poslije ljudi navikli, kao sto su se navikli i u drugim drzavama.

Pitanje samo koji bi se politicar usudio na taj potez, da rizikuje svojoj guzici, jer bi to naislo na veliki otpor na pocetku,

ali bi se poslije ljudi navikli, kao sto su se navikli i u drugim drzavama.

Jebi ga, da je samo da donosenja zakona, Srbija bi bila Svedska. Ima nesto i do postovanja, sprovodjenja i tako to.

BTW, u Srbiji je taj zakon vec na snazi. Odnosno bio je, pa je nesto parcijalno porovodjen, tako nesto, ne sjecam se najbolje.

Ne vjerujem da je ikada bio zakon o potpunoj zabrani pusenja u kafanama. Mozda je bilo nesto kao odvojen prostor za pusace i nepusace, sto je shvaceno mozda i neozbiljno.

Ako vlast zeli zakon se moze sprovesti vrlo lako, kao npr obavezno upaljena dnevna svjetla u automobilima, platis kaznu jednom, dva puta i onda se trudis da ih upalis.

Generalno, zakon je cudo.

Ne vjerujem da je ikada bio zakon o potpunoj zabrani pusenja u kafanama. Mozda je bilo nesto kao odvojen prostor za pusace i nepusace, sto je shvaceno mozda i neozbiljno.

Ako vlast zeli zakon se moze sprovesti vrlo lako, kao npr obavezno upaljena dnevna svjetla u automobilima, platis kaznu jednom, dva puta i onda se trudis da ih upalis.

Generalno, zakon je cudo.

Sprovodjenje zakona je cudo. Pogotovo u Srbiji. Imas zakone i obaveznom uplacivanju socijalnog za radnike, pa pola poslodavaca to ne radi. Imas zakone protiv korupcije, pa je drzava korumpirana do koske. Itd, itd.

Glede svjetala, bar 30% auta u Srbiji ih nema upaljeno, bar koliko sam ja primjetio. O pojasevima i da ne pricamo.

Закон о забрани пушења постоји. Не знам за кафиће, али на мом радном мјесту јасно су означена мјеста гдје се може, а гдје не може пушити, али нико се тога не придржава. Јавашлук је толики да неки људи (нови радници које је довела партија) пуше на оним мјестима гдје се није смјело пушити и без закона о забрани пушења (због уређаја разних). Ја дослово се гушим на очиглед радних колега и када то примијете онда изађу из просторије. Кад ја нисам у просторији поново пуше и не отварају прозоре (да их "не убије промаја"). Према томе зајеби закон, док ја једном не полудим и почнем да шамарам нико се неће дозвати памети.

Sprovodjenje zakona je cudo. Pogotovo u Srbiji. Imas zakone i obaveznom uplacivanju socijalnog za radnike, pa pola poslodavaca to ne radi. Imas zakone protiv korupcije, pa je drzava korumpirana do koske. Itd, itd.

Glede svjetala, bar 30% auta u Srbiji ih nema upaljeno, bar koliko sam ja primjetio. O pojasevima i da ne pricamo.

Sta je poenta tvog posta, da ne treba mijenjati zakone jer je to tesko sprovodivo ?

Закон о забрани пушења постоји. Не знам за кафиће, али на мом радном мјесту јасно су означена мјеста гдје се може, а гдје не може пушити, али нико се тога не придржава. Јавашлук је толики да неки људи (нови радници које је довела партија) пуше на оним мјестима гдје се није смјело пушити и без закона о забрани пушења (због уређаја разних). Ја дослово се гушим на очиглед радних колега и када то примијете онда изађу из просторије. Кад ја нисам у просторији поново пуше и не отварају прозоре (да их "не убије промаја"). Према томе зајеби закон, док ја једном не полудим и почнем да шамарам нико се неће дозвати памети.

Prvo ja sam protiv toga da postoje mjesta za pusenje u zatvorenim prostorijama, to se kao sto se vidi zloupotrebljava i neozbiljno shvata, tako da bi se trebala uvesti totalna zabranja pusenje u zatvorenim javnim prostorijama, ukljucujuci i kafane. Tako bi tesko bilo naci izgovor i krsenje zakona bi bilo ocigledno.

Kome se pusi izadje napolje na oznacena mjesta, ispred firme ili kafane. Mislim da bi to bio mali skok genralno ka nekom redu u drustvu, bez koga ne treba nista ocekivati dobro.

Велика ми је жеља да набавим спреј са ''творовским издувним гасовима'', па кад неко пуши тамо гдје не треба да га/њу попрскам и да се правдам да ми је то зависност и гушт таман исти толико као њему/њој думагијање :evil6:

нпр. јуче на базену сам имао јаку потребу....сјела жена са двоје дјеце/унучади и штикла једну за другом и као за инат сав дим мени у лице - лијепо смо се спорјечкали :evil6: штета што нисам имао спреј, па да јој вратим услугу :evil6:

Sta je poenta tvog posta, da ne treba mijenjati zakone jer je to tesko sprovodivo ?

Moj post je odgovor na tvoju konstataciju, da eto, treba samo promijeniti zakone, i sve ce se rijesiti. Zakon je samo prvi i najlaksi korak, provodjenje zakona je ono sto fali. Ne samo u ovom konkretnom slucaju, vec uopste. Tu je i promjena svijesti kod ljudi, recimo ova gospoDza sa bazena je dobar primjer.

Moj post je odgovor na tvoju konstataciju, da eto, treba samo promijeniti zakone, i sve ce se rijesiti. Zakon je samo prvi i najlaksi korak, provodjenje zakona je ono sto fali. Ne samo u ovom konkretnom slucaju, vec uopste. Tu je i promjena svijesti kod ljudi, recimo ova gospoDza sa bazena je dobar primjer.

Nigdje ja ne kazem da treba samo promijeniti zakone, ali bez toga nema nista drugo. Prvi i najvazniji korak.

Da ne teramo mak na konac, ali na Sladjino pitanje:

snapback.pngsladja55, on 03 August 2012 - 04:05 PM, said:

... не знам на који начин забранити некоме да пуши у кафићу.

ti odgovars:

Pitanje samo koji bi se politicar usudio na taj potez, da rizikuje svojoj guzici

I dalje isto tvrdim. Medjutim takav zakon ne postoji i kada se uvede, sto je neminovnost i ne znam cemu onda otpor i gubljenje vremena, mozda ce lokalne lole da prkose malo, dok ne popiju prvu kaznu i lokalni sef policije, inace kucni prijatelj im kaze, izvini moro sam.

O tome da nece da sprovodi takav zakon, mozemo samo da nagadjamo, ali kljucna je cinjenica da takav zakon ne postoji i da zakon koji je valjda trenutno na snazi da se moze pusiti u jednom cosku, a u drugom ne moze, je ocigledno nedovoljan.

btw sta ti predlazes ?

Koliko je meni poznato, u Srbiji je zabranjeno pusenje na radnom mjestu. Ne znam koliko se sad postuje, ali ja sam prosle godine bio zgradi Vlade u Nemanjinoj, ali tamo zaposlenici raznih ministarstava purnjaju po hodnicima i stepenistima, samo tako. I to pored znakova za zabranu i pored promotivnih plakata.

Tako da reci sa samo treba donijeti zakon, nije dovoljno. Treba ga i primjenjivati i to je ono sto je u Srbiji rak-rana svega. Imas pozitivnu zakonsku regulativu, ali se ona ne sprovodi. Sto zbog toga sto niko ne pokrece nista, a i kad se pokrene to se po sudovima vuce godinama. I to puno ozbiljnije stvari, kao sto su postupci protiv gradjevinskih, cestovnih, i inih mafija.

Ja predlazem insistiranje na vec postojecim zakonima, kao i preventivni obrazovni rad koji bi dugorocno smanjio broj pusaca.

Шта подразумијеваш под превентивни образовни рад? Ја колико се сјећам све су нас учили да пушење шкоди и застрашивали нас које чиме, али то није спријечило пола разреда да се прпуши до краја осмог разреда.

Слажем се да се закон мора проводити, и то репресивно. Не треба нам нови, овај је довољан. Али чињеница је док неко не добије казну закон се неће примјењивати.

Primjenjivanje zakona = naplacivanje kazni, nema drugog.

Preventivni rad znaci obrazovna kampanja u skolama, medijima, javnim nastupanjima drzavnih organa (ministarstvo zdrvlja, itd). Takodje treba primjeniti i ekonomske mjere, tipa stimulacije za nepusace (oni koji ne puse imaju manje troskove zdravstvenog osiguranja), kao i vece namete pusacima (veci porez na cigarete, vece troskove osiguranja) uz neki razuman rok za primjenu i asistenciju pusacima da prestanu. Sorry, VJT :(

Primjenjivanje zakona = naplacivanje kazni, nema drugog.

Preventivni rad znaci obrazovna kampanja u skolama, medijima, javnim nastupanjima drzavnih organa (ministarstvo zdrvlja, itd). Takodje treba primjeniti i ekonomske mjere, tipa stimulacije za nepusace (oni koji ne puse imaju manje troskove zdravstvenog osiguranja), kao i vece namete pusacima (veci porez na cigarete, vece troskove osiguranja) uz neki razuman rok za primjenu i asistenciju pusacima da prestanu. Sorry, VJT :(

Наплаћивање казни? Јеси ли ти свјестан да причаш о држави у којој се у затвор не иде ни када убијеш човјека? У којој мени фирма уплаћује здравствено осигурање које ја нити желим, нити ми за било шта треба (тако да си ме баш зајеб'о са овом високом премијом). И да не идем даље. Ти као да не читаш ниједну другу тему на овом форуму, па си почео да просипаш америчке фазоне које наводно треба примијенити у БиХ. Опрости, али ово је помало морбидно, та твоја потреба да нам пресликаш не само репресивне мјере свога друштва, него и његове вриједности. Оћеш можда да ми асистираш? :evil6:

BTW, your selfrighteousness is nauseating sometimes. Sorry.

Наплаћивање казни? Јеси ли ти свјестан да причаш о држави у којој се у затвор не иде ни када убијеш човјека? У којој мени фирма уплаћује здравствено осигурање које ја нити желим, нити ми за било шта треба (тако да си ме баш зајеб'о са овом високом премијом). И да не идем даље. Ти као да не читаш ниједну другу тему на овом форуму, па си почео да просипаш америчке фазоне које наводно треба примијенити у БиХ. Опрости, али ово је помало морбидно, та твоја потреба да нам пресликаш не само репресивне мјере свога друштва, него и његове вриједности. Оћеш можда да ми асистираш? :evil6:

BTW, your selfrighteousness is nauseating sometimes. Sorry.

Pa jebiga, da pazljivije citas ono sto sam napisao, a manje da me etiketiras, vidjela bi da sam upravo to i napisao ( upravo jer mi je jasno da samo donosenje zakona nije dovoljno, a da ocekavianja o sprovodjenu istog nisu realna):

Treba ga i primjenjivati i to je ono sto je u Srbiji rak-rana svega. Imas pozitivnu zakonsku regulativu, ali se ona ne sprovodi. Sto zbog toga sto niko ne pokrece nista, a i kad se pokrene to se po sudovima vuce godinama. I to puno ozbiljnije stvari, kao sto su postupci protiv gradjevinskih, cestovnih, i inih mafija.

Sto se tice smanjivanja/borbe protiv pusenja, sve sto sam naveo je uradjeno i EU, tako da to nije samo americki specijalitet. A ako je nesto uspjesno, onda ga valja primjeniti, pa makar bio (i) americki recept.

Моје постове нико не чита... у Србији се закон о забрани пушења у затвореним просторијама на послу итекако спроводи, као и закон рецимо о плаћању за пуштање музике у локалу ауторских права... јер се кажњава. И поштује се.

Као што рекох, спроводи се и овдје, у мојој фирми, гдје никоме не пада на памет да пуши у згради. Али вјерујем да треба донијети законе о асистенцији. B)