Jump to content
koka

sta mislite o dijasporcima?

Recommended Posts

Sta mislite o dijasporcima?.....Ljetna sezona je pocela dijaspora dolazi, cesto cujem da se kritikuje njihovo ponasanje i "kurcenje" skupim automobilima itd.......dali su to samo predrasude ili istina?

jeste imali ikad neke specijalne dogadjaje sa njima?

Zelim da se ukratko predstavim kao novi clan ovog foruma i odajem da sam iz dijaspore... :wtoothy9:

P.S izvinjavam se unapred na greskama u pravopisu...

Uopste ne razmisljam o njima. S obzirom da posjedujem iskustvo zivota vani, nimalo im ne zavidim. Naprotiv!

Ne voze se ni kod nas mnogo losiji automobili od onih kojima oni dolaze, izlaze ljudi i uzivaju, trose., idu na ljetovanje... Nije bas razlika izmedju nas i njih kao daleke 1996 kad smo mi smrtnici tek iz rata izasli a oni doplovili sa svojim limuzinama, odmorni i puni love. Jedino ushicenje mogu dozivjeti stari ljudi, godina mog dede, kojima je i Golf 2 pojam.

Sta mislite o dijasporcima?.....Ljetna sezona je pocela dijaspora dolazi, cesto cujem da se kritikuje njihovo ponasanje i "kurcenje" skupim automobilima itd.......dali su to samo predrasude ili istina?

Zelim da se ukratko predstavim kao novi clan ovog foruma i odajem da sam iz dijaspore... :wtoothy9:

Нисам примијетила да се "курче" нити да су им аутомобили нешто претјерано бољи од наших. Дошли људи на одмор, нека се лијепо проведу и нека оставе што више новца нама. Турист као турист - шта ту има да се прича...

Pa nisu svi turisti....kad odem u grcku osjecam se kao turist....kad dodjem u RS osecam se kao kod kuce...kad navratim u federaciju osecam se opet kao turist.

Pa cula sam od likova raznorazne predrasude kao svi rade na gradjevini ili su cistaci pa dodju na ljetu pa pocnu ljudima prosipati pamet...kako su u RS svi seljaci itd.... :eek:

Inace ja se uopste ne osecam ugrozena... :smile2:

Нисам ја рекла да се људи који живе у дијаспори осјећају као туристи, већ да су сви они за мене туристи - тако их посматрам. А шта ко коме прича и "паметује" - ма то су индивидуалне ствари...

Pa nisu svi turisti....kad odem u grcku osjecam se kao turist....kad dodjem u RS osecam se kao kod kuce...kad navratim u federaciju osecam se opet kao turist.

Е, па Коко добро нам дошла и... осјећај се као код куће.

Ti što se k.... su uglavnom djeca i neki stariji kompleksaši koji su, sve su prilike, sjahali sa neke planine i kojima je rat bio brat pa ih konačno na asfalt doveo. Ali to je slučaj i ovde sa nekima, koji nisu dijasporci, tako da nema velike razlike.

Za auta i za pare, opet oni koji su prije rata samo sanjali da im djed ostavi zaprežna kola. Vozila sam se u najboljim autima i prije rata, išla na more, zimovanja i šta ti ja znam.

Mene najviše nerviraju, jednom sam rekla ovde, oni što se prave da ne mogu da govore srpski tečno kad se vrate ili počnu meni na engleskom da laprdaju. Živim vani već 12 godina i nisam zaboravila ni riječ, niti imam problem sa izgovaranjem, padežima ili tome slično. To su gluposti. Svako ko se rodio prije 86' godine bi trebao tečno da govori naški.

Možeš da čuješ ove starije ljude, koji još pate za komunističkom državom, kako im je teško i kako pljuju na zemlje u kojima su. Kako "se nema". Te bi ja sa apetitom deportovala i vratila pravac u kolektivni smještaj.

Što se tiče fizičkih poslova, ako znaš sastaviti rečenicu na engleskom nemaš loš posao, a i oni koji ga ne znaju ne prodju loše. Tako da priče o iskrivljenim ledjima i kako im je loše mogu tati da pričaju. Svi su oni pokupovali stanove i kuće ovdje i samo čekaju penzije. Ne kažem da nekima nije teško, ali to je bilo u početku. Sad slabo ko rintači, da ga ja znam.

Kako ono negdje procitah...Najbolje se Srbi bore kada prde iz dija-spore! :smile2:

Sasvim se slazem s Vjt-inim gledistima na to.

I ja sam nekakv dijasporac...jebga zivim na tri adrese u tri razlicite drzave.

Sta mislim o dijasporcima? Prva stvar-veliki su licemjeri, a druga stvar mislim da bi se vecina njih jebala za dinar.

:eek: stvarno ruzno misljenje imas!....je moze to malo konkretnije? :a014:

Sta mislim o dijasporcima? Prva stvar-veliki su licemjeri, a druga stvar mislim da bi se vecina njih jebala za dinar.

Od tebe nisam ocekivao ovako "obrazlozenje".

:eek: stvarno ruzno misljenje imas!....je moze to malo konkretnije? :a014:

Moze. ;) Masa je primjera ali navescu samo njih par. Recimo, kad ti posalje nesto ili donese poklon... Mene tacno bude stid sta oni posalju ili ti donesu. Ne svi, pogotovo ne najuza rodbina koje imam vani ali tako neki ujaci, stricevi... To su neke trenerke kojih nema ni u nasem second-hand-u... To su neke sinteticke majice osafunjas se vas u njima, to su neki sortsevi da ti se jaja obare cak i na prihvatljivih 25 stepeni... Sto je najgore, meni to ne treba, ne trazim im nista, ali on ocekuje da mu budes zahvalan do groba sto te se sjetio. :icon_rolleyes: Onda izadjemo navece, ja pijem "sarajku", a dijasporac neke svemirske koktele... Kad dodje konobar kaze on meni "ajde ti plati pa cu ti ja dati kasnije". :smile2: I sve gledaju u dinar, koliko gdje sta kosta, gdje bi moglo jeftinije, gdje bi moglo sta da se usicari... A razlika u deset feninga... Onda njihova pametovanja... Ne mogu da shvate kako to ovde nema posla a zaboravlja da je upravo on pobjegao odavde bas zbog te iste besperspektivnosti... Pa onda ona suplja kako ni tamo, u tim amerikama, nije sjajno, kako je sve skupo, kako ni ovde nije lose a niko se od njih ne vraca. Sve veliki Srbi, svi "savjetuju" da se okrenemo Rusiji, svi bi satro sutra izginuli pred Prizrenom ali "cemeriku" ne bi napustio ni kad bi ga puskom tjerali... I tako, milion je tih stvari, sto iz licnog primjera sto iz iskustva drugih da mi je muka kad dodje ljeto da ih slusam. I svake godine se sve vise udaljavamo jedni od drugih, postajemo 'ladno dva svijeta. Razlicita. Oni su naucili na Zapadu nesto sto mene iritira do maksimuma. Njima je cesto vaznije da budes ljubazan nego da budes u pravu. Licno se gnusam tog stava i tu nastaje konflikt. Za mene su takvi ljudi ljigavci. Vise volim da se posvadjam nego da se kezim nekome koga ocima ne mogu gledati... I tako... Jednostavno, ne svidja mi se ta filozofija utilitarizma, oportunizma a pogotovo ne kad je usvoje neki nasi skorojevici, koji do juce nisu imali za kifle a sada su kao hadzije. :icon_rolleyes: Eto, da ne peglam vise, nadam se da sam sada bio jasniji. :wbeyond:

Od tebe nisam ocekivao ovako "obrazlozenje".

Ma mrsko mi detaljnije da pisem. Nemoj da se nadjes uvrijedjen, ti nisi dijaspora. A i nisam rekao sva dijaspora nego vecina. :)

Ma ok...nisam se ni nasao u tome nego me zacudila kratka skoro pa generalizacija a nisam bas navikao da tako pises. Nekako si obrazlagao detaljnije, samo to. A nisam ni ja bog zna sta obrazlozio, ako cemo pravo. :smile2:

Moze. ;) Masa je primjera ali navescu samo njih par. Recimo, kad ti posalje nesto ili donese poklon... Mene tacno bude stid sta oni posalju ili ti donesu. Ne svi, pogotovo ne najuza rodbina koje imam vani ali tako neki ujaci, stricevi... To su neke trenerke kojih nema ni u nasem second-hand-u... To su neke sinteticke majice osafunjas se vas u njima, to su neki sortsevi da ti se jaja obare cak i na prihvatljivih 25 stepeni... Sto je najgore, meni to ne treba, ne trazim im nista, ali on ocekuje da mu budes zahvalan do groba sto te se sjetio. :icon_rolleyes: Onda izadjemo navece, ja pijem "sarajku", a dijasporac neke svemirske koktele... Kad dodje konobar kaze on meni "ajde ti plati pa cu ti ja dati kasnije". :smile2: I sve gledaju u dinar, koliko gdje sta kosta, gdje bi moglo jeftinije, gdje bi moglo sta da se usicari... A razlika u deset feninga... Onda njihova pametovanja... Ne mogu da shvate kako to ovde nema posla a zaboravlja da je upravo on pobjegao odavde bas zbog te iste besperspektivnosti... Pa onda ona suplja kako ni tamo, u tim amerikama, nije sjajno, kako je sve skupo, kako ni ovde nije lose a niko se od njih ne vraca. Sve veliki Srbi, svi "savjetuju" da se okrenemo Rusiji, svi bi satro sutra izginuli pred Prizrenom ali "cemeriku" ne bi napustio ni kad bi ga puskom tjerali... I tako, milion je tih stvari, sto iz licnog primjera sto iz iskustva drugih da mi je muka kad dodje ljeto da ih slusam. I svake godine se sve vise udaljavamo jedni od drugih, postajemo 'ladno dva svijeta. Razlicita. Oni su naucili na Zapadu nesto sto mene iritira do maksimuma. Njima je cesto vaznije da budes ljubazan nego da budes u pravu. Licno se gnusam tog stava i tu nastaje konflikt. Za mene su takvi ljudi ljigavci. Vise volim da se posvadjam nego da se kezim nekome koga ocima ne mogu gledati... I tako... Jednostavno, ne svidja mi se ta filozofija utilitarizma, oportunizma a pogotovo ne kad je usvoje neki nasi skorojevici, koji do juce nisu imali za kifle a sada su kao hadzije. :icon_rolleyes: Eto, da ne peglam vise, nadam se da sam sada bio jasniji. :wbeyond:

Ma mrsko mi detaljnije da pisem. Nemoj da se nadjes uvrijedjen, ti nisi dijaspora. A i nisam rekao sva dijaspora nego vecina. :)

Dobro ti sad izvlacis neke iskompleksirane cobane....ima takvi i na lukavici puna kapa

Dobro ti sad izvlacis neke izkompleksirane cobane....ima takvi i na lukavici puna kapa

Ma kakvi cobani. To su ti sve magistri, doktori nauka, dobri domacini, humanisti... Još puni k'o brodovi.

Jedan me nazva, nismo se culi od rata. Kaze: "Brate, imam mnogo, ali mnogo para"... Kad nakon par minuta razgovora reče: "Ej, evo istice mi kartica, 'ajde pozdravi sve, cujemo se". :smile2:

Pa kontam ako si tako bogat, uzmi jos jednu karticu, sta je jos 10-15 minuta da cujes brata svog. :)

Ma kakvi cobani. To su ti sve magistri, doktori nauka, dobri domacini, humanisti... Još puni k'o brodovi.

Jedan me nazva, nismo se culi od rata. Kaze: "Brate, imam mnogo, ali mnogo para"... Kad nakon par minuta razgovora reče: "Ej, evo istice mi kartica, 'ajde pozdravi sve, cujemo se". :smile2:

Pa kontam ako si tako bogat, uzmi jos jednu karticu, sta je jos 10-15 minuta da cujes brata svog. :)

Ma pusti ga sere...nema on za ljeba cim mora na govornici da zove

Recimo ja dodjem ne donesem nikome nista...mozda samo meni dragim osobama to sta bi i sama obukla (ako je garderoba u pitanju)

Onda pare trosim na izlaske sa drustvom....cicija nisam tako da mi je zadovoljstvo platiti pice/veceru nekome, ne razmisljam puno o tome, ako porucujem runde onda je i logicno da cu ih platiti...volim popiti vodku tako da se ne grebem za likove vec porucim sebi pa usput naravno i ostalima (to me tata tako naucio :wtoothy9:)

para nemam bas nesto, to i nije tajna...

Ima ih oni koji se nece samnom vise da druze zato sto im nisam donela "kvalitetan poklon" iz germanije.....smrc :twisted:

Priznam Njemacku nebi napustila....i zasto bi? ovde imam sve od zdravstvenog osiguranja pa do radnog mesta......

Priznam Njemacku nebi napustila....i zasto bi? ovde imam sve od zdravstvenog osiguranja pa do radnog mesta......

Елементарни примјерак дијаспорца . :smile2:

Елементарни примјерак дијаспорца . :smile2:

Мени је баш супротно. Људи обично неће да признају да им је ОК када им је ОК, него увијек кукају и причају да ће се вратити тамо неке године...