Jump to content
Sign in to follow this  
falcon iv

Da li je izlazak '96. greška?

Recommended Posts

moj sef i ja smo juce bili u drustvu jednog od uticajnijih ljudi sa ovog podrucja u periodu '92.-'95.radio je u adminstraciji jedne gradske opstine.danas je ugledni biznismen i zivi na relaciji bijeljina-lukavica.nas trosatni ragovor se odnosio na odluku da se narod iseli sa podrucja ilidze,hadzica,rajlovca,vogosce,ilijasa,grbavice,nedzarica...na podrucju hadzica,ilidze,rajlovca,vogosce i ilijasa je zivjelo oko 45 000-50 000 srba.danas na tom podrucju zivi 4000-4500 srba.nemam podatke za grbavicu.procjenjuje se da sada u cetiri gradske opstine zivi oko 20 000-25 000 srba.u srpskom sarajevu(dobrinja,lukavica,kasindol,kula,kotorac,vojkovici) i na palama sada zivi nesto vise od 70 000 srba.ako se tome doda broj srba koji sada zive u sarajevu,dobije se brojka cca 100 000.u sarajevu je prije rata zivjelo 157 000 srba.'96. je oko 90% srba napustilo svoja ognjista.najveci broj njih je otisao u bijeljinu,brcko i zvornik(oko 25 000).u ostalim opstinama rs(sokolac,rogatica,bratunac,milici,visegrad) zivi oko 15 000 sarajevskih srba.ljudi koji su otisli u srbiju(10 000-15 000 su uglavnom nastavljali dalje(procjene kazu da je vise od 70% srba koji su otisli u srbiju otislo u preko okeanske zemlje i zapadnu evropu.

citav razgovor se sveo na pricu da bi se muslimani vratili na svoje i u svim ovim opstinama(osim ilijasa koji je imao srpsku vecinu) preuzeli vlast.on kaze da je stav rukovodstva sa pala bio da se ljudi ne iseljavaju.pricao je o sprezi rukovodstva sa pala i zestokih momaka vogosce i ilijasa prilikom pljacke golfova iz vogosce.zaista nevjerovatno sta je tadasnja vlast radila.

kakve su vase procjene?kako ste reagovali kada ste culi da se moramo seliti?da li ste bili u koloni koja je u februaru '96. krenula preko trebevica na pale...

Ja se nisam selio ali tesko mi je to palo. Ne krivim ljude zbog toga, taj dio je pripao federaciji, ljudi nisu htjeli da rizikuju svoj zivot ostajuci tamo.

ja sam izasao iz vogosce 23.02.'96. tj. taj dan kad su oni usli. samo su kruzili u onom zelenom dzipu. 3 dana je padao snijeg. nikad necu zaboraviti sablasno praznu vogoscu tog jutra, to se jednostavno ne moze opisati.

Данас сви причају како није требало излазити, али све је то изгледало много другачије од новембра 1995 до марта 1996. Тадашњни предсједник општине Илиџа каже загоаварао останак, али чињеница је да његова кућа ни породица нису били на Илиџи. Од других "високих" функционера чуле су се сличне приче, али они су своју имовину и породице већ пребацили у Републику Српску. Били су то грозни дани, а и године које су услиједиле.

Данас сви причају како није требало излазити, али све је то изгледало много другачије од новембра 1995 до марта 1996. Тадашњни предсједник општине Илиџа каже загоаварао останак, али чињеница је да његова кућа ни породица нису били на Илиџи. Од других "високих" функционера чуле су се сличне приче, али они су своју имовину и породице већ пребацили у Републику Српску. Били су то грозни дани, а и године које су услиједиле.

to je tacno.za prstojevica znam da je porodicu zbrinuo u rs.tesko je tada bilo donjeti odluku da se ostane.svi su ucestvovali u odbrani i bili si pripadnici vrs.sjecam se grbavice prije egzodusa.dan-dva prije ulazka federalne policije stanovi u nekim zgradama su gorili,namjestaj pobacan po ulicama.i pored stoga sto je ogromna vecina napustila grbavicu,jedan dio ljudi je ostao a neki su se kasnije vratili.

grbavica marta '96.

stadionjq3.jpg

mi smo 2 puta odlazili iz sarajeva. prvi put iz sokolovic kolonije, otisli smo na sahranu, a kad smo se htjeli vratiti - nismo vise mogli. presli smo u centar ilidze. odatle smo otisli u koloni.

ne znam. puno se pricalo o tome da li je to trebalo biti tako, ali lako je filozofirati uz kafu, a bilo je tesko tada. ja sam bio mali, stisnuo sam se uz mamu, i otisli smo. sjecam se da je ona bas bila uplasena. inace je hrabra zena. to mi je sve reklo.

Trebalo se otici, ali se treba i vratiti. Grbavica ce opet biti srpska, nikad je nedam to sto je sada pod okupacijom to je druga stvar. Ako nebudem ja krocio Slobodnom Grbavicom moji sinovice to raditi. Treba sada podizati Krst iznad Sarajeva i polako se vracati, blize se novi ratovi, nova krv koja je odrasla u ratu pocinje da preuzima vlast od penzionera. Vratit ce se sarajevo ponovo, bice srpsko bar ce ga miljacka dijeliti na dva dijela!

Danas sam vijdeo da imamo nove domene na raspolaganju:

www.grbavica.net

www.grbavica.info

www.novosarajevo.net

www.novosarajevo.info

www.novo-sarajevo.com

www.ilijas.info

Ja federalce ne mogu da gledam ni na filmskom platnu. Čitav život bježim od njih, a sudbina ili ko zna šta me opet vrati njima.

Jednog dana ce to biti srpska, nesumnjaj u to. Svaki pravi Sarajlija (srbin) treba da se vrati jednog dana na svoje ognjiste. Treba zajedno organizovati povratak, prvog dana kad zagusti. Samo treba cekati, pusku na rame i idemo na svoju zemlju, kad je vratimo rusiti sve dzamije koje su napravljene od okupatora turaka koji danas zive po nasem gradu. Nikad ih nemojte zvati Bosnjake jer su oni Muslimani ili Turci ili Poturceni Srbi, Bosnjak je srpsko prezime i nema sta da radi sa njima.

Kad cujem rijec "ognjiste" hoce nesto da mi bude. :icon_rolleyes: Ko ce se vratiti? Ovi sto su po Kanadama, Australijama, Amerikama sve se udaraju nogom u guzicu da se vrate. :glasses9:

Bogami, ima ih. Sad ne znam gdje se tacno vracaju, ali ima naroda da se polako raspituje gdje je sta jeftino, gdje se moze i tako to.

Bogami, ima ih. Sad ne znam gdje se tacno vracaju, ali ima naroda da se polako raspituje gdje je sta jeftino, gdje se moze i tako to.

Sve je to sitno. I uglavnom zavrsi na raspitivanju. A i ako se neko vrati ide medju Srbe a ne vraca se ovde u dzamahiriju. Suplja prica.

Sve je to sitno. I uglavnom zavrsi na raspitivanju. A i ako se neko vrati ide medju Srbe a ne vraca se ovde u dzamahiriju. Suplja prica.

Ja evo trazim stan, kupujem ovog ljeta u rodnoj Grbavici I (vec imam u Ilijasu i Ilidzi), iako necu zivjeti u njemu nego samo na odmor iz inata cu ga kupiti. Znam bar jos 15 tak koji hoce da kupe a koliko bog hoce ljudi koji se samo raspituju. Treba kupovati ako cemo ih istjerati. Polako zgradu po zgradu, zajedno se nadjemo i kupujemo u istim zgradama. Stan onda na izdavanje skupljanje para za novi i sve tako. Bar jedno 20 stanova da imam za jedno 15tak godina. Kasnije jeftino (simbloicno) izdavanje srbima. I tako ako ima vise ljudi koji prati nas i ovako rade vratice se nasa Grbavica nama. Ako je drzimo ekonomski onda je nasa onda ce se u nju doseliti srbi! Pa kasnije referendum ili traziti da pripadne srpskoj iako nepripadne biti tu na dlanu Muslimanima da znaju da ih gledamo i da cekamo. Nedajmo je!

ja sam po duznosti bio u hadzicima.napustio samhadzice medju zadnjim i nikad necu zaboraviti postupak jednog covjeka.natovario je poslednju stvar na kamion i rekao da ode da se pozdravi sa domom.zadrzao se nekoliko minuta i izasao a sa prozorskih okana pojavili su se plameni jezicci.

Nije greska,jer nije moglo da bude drugacije i da smo htjeli.

I to sto su nam ostavili Lukavicu i par zgrada na Dobrinji( i to im nije bilo dovoljno ,pa su nam i to oduzimali posle Dejtona)i to je smisljeno za buducnost .Da se ljudi ne zadrzavaju i odlaze sa tih prostora.Kao ovako smo im sve uzeli,a kad vide sta smo im ostavili,onako grogirani i demoralisani,oticice sa tih prostora za Zvornik,Milice,Visegrad,Bijeljinu,Srbiju.Sto su mnogi i uradili.Gdje su sad ljudi iz Ilijasa,Vogosce,Hadzica,Rajlovca?Vecina ih je u Podrinju.Migracija zavrsena.Cilj postignut.

Zatim,mrcvarili su nas po redovima kao posljednju stoku za stanove koje mnogi i ne docekase. Golgota je bila sam izlazak,a tek povrat stanova???Napravise kancelarije za povrat u bivsim smetljistima! Kao nemaju prostora?!?

Ubi im i to malo dostojanstva sto im ostade. Dobro iko ostade normalan i ziv.Znaju to najbolje oni koji su svoje godine ostavili u tim redovima.

Mnogi bi se sad vratili,al" dokle vise tog seljakanja. Ta nismo nomadi. Tijela su otisla, a znam zasigurno da je vecini ljudi dusa ostala tamo. Bice bolje .Vratice se rode...... :mahanje: :wsrpko:

Pozdrav svima!

Naletio sam na Googlu na ovu temu i pošto sam i ja izašao iz Srpskog Sarajeva, osjećam potrebu na nešto kažem.

Vječno ću proklinjati Slobodana Miloševića što nam je uništio živote. Slobodan Milošević nikad poslije Dejtona nije pitao niti nas obilazio po kolektivnom centru. Naše smotano rukovodstvo nikad nam ništa nije obezbjedilo. Dali smo im jedan grad koji smo vojinčki držali pune 3 godine. Kada smo se selili neko se dobro snašao za kamion pa je uspio sve iznjeti. Ali

ja nisam imao tad par stotina maraka za kamion niti mi je palo na pamet da ga palim. Ostao je skoro pun. Međutim moj stan je opljačakn, ali ga nisu Bošnjaci opljačkali. Već lešinari iz Srpske i Srbije sa svojim kamionima, koji su vidjeli profit u tome. To ima nikad neću oprstiti. Poslije toga usljedile su godine pakla i potucanja po istočnom dijelu RS.

Najviše se divim svojoj majci koja je po onom najvećem snijegu do Pala išla pješke sa kolonom dugom nekoliko kilometara. Niti smo od vlasti dobili kamione niti autobuse.

Za mene je napuštanje Sarajeva bila greška, a da ne spominjem koliko je nas materijalno i zdravstveno propalo. I još što i dan danas postoje kolektivni centri. Presato sam da vjerujem da ću ikad dostići status kao do rata.

Поздрав "Бубулеја", добро дошао на Форум.

Знам тачно о чему причаш, био сам на Грбавици до дана прије уласка талибана.

И за камионе је тачно, 200 ДЕМ или 400, све је зависило од тога како те "оцијени" шоферчина из Херцеговине, колика ти је мука. Један од њих је добио жестоке батине кад је покушао мајци погунулог борца да изнуди 250 ДЕМ да јој пребаци ствари на Соколац. Власт РС није учинила ништа, упркос обећањима Крајишника да ће камиони бити бесплатни за све оне који желе да напусте подручје Сарајева. Ипак су сви камиони били масно плаћени! Онај који није имао пара, остављао је све за собом и носио само кофере.

Знам и шта је било после, причали су ми рати другови, када су дошли у друге градове, када су нашли натписе на порушеним стамбеним објектима: "резервисано за избјеглице из Сарајева".....што је значило : "даље не тражи".

Ипак, напуштање Сарајева не може бити грешка, јер данас не би писао те редове.

Возачи нису морали да буду из Херцеговине, као да Сарајево није имало довољно камионџија. Морао си добро да знаш човјека па да га убиједиш да ти превезе ствари, поред тога што му плаћаш. Лудило једно и срамота за државу.

bas mi nesto pade napamet, sta ti jos cekas dole? kvadrat stana ti je sad na maximali, tusni to i dođi vamo braci. naravno, ne znam kakvi te subjektivni razlozi zadrzavaju u gradu, ali mislim, ako kontas seliti odatle, sad ti je vakat :wbeyond:

Cuj nisu morali? Cim na nekoga treba ospiati drvlje i kamenje onda su to Hercegovci ili Paljani..

Возачи нису морали да буду из Херцеговине

И мене је зачудило толико присуство камионџија из Херцеговине, пази кад су дошли у заиста великом броју...ем чујеш по нагласку ем видиш по таблицама, скоро да није било СС табли.

За оне из Сребренице је било и џаба аутобуса а за нас, ни то!

bas mi nesto pade napamet, sta ti jos cekas dole? kvadrat stana ti je sad na maximali, tusni to i dođi vamo braci. naravno, ne znam kakvi te subjektivni razlozi zadrzavaju u gradu, ali mislim, ako kontas seliti odatle, sad ti je vakat :wbeyond:

Vjeruj da svaki dan o tome razmisljam ali ne dolazim do pravog rjesenja. Stanovima cijena lagano pada tako da nije na maximali. A i vise sam pristalica one da kada ides onda ides sto dalje. Inostranstvo ili eventualno Srbija. Koliko su sad u Lukavici stanovi? Ne ide mi se gore iznad Toma, kad vidim onu šašu kako viri mocvara mi izadje pred oci. Jedino negdje na cetvorci bi uzimao, kad bi uzimao.

Vjeruj da svaki dan o tome razmisljam ali ne dolazim do pravog rjesenja. Stanovima cijena lagano pada tako da nije na maximali. A i vise sam pristalica one da kada ides onda ides sto dalje. Inostranstvo ili eventualno Srbija. Koliko su sad u Lukavici stanovi? Ne ide mi se gore iznad Toma, kad vidim onu šašu kako viri mocvara mi izadje pred oci. Jedino negdje na cetvorci bi uzimao, kad bi uzimao.

ma dođi na cetvorku, evo ovde kod mene blizu se pravi zgrada, odmah iza terexa, a bice ih jos. nemam pojma koliko je kvadrat, raspitaj se jbt. sta ces dole u gradu, mislis li se ti zenit... nece ti djeca valjda ici dole u skolu. ti si neki izgleda opasan boem ;)

jarane, nije ni u srbiji mnogo bolje :wbeyond: