Jump to content
Sign in to follow this  
juznivetar

Linux

Recommended Posts

Narode gdje mogu da zbavim ( i. sarajevo) neku noviju verziju Linuxa. Neki popularniji distro, SUSE recimo.

Na Krteljima bio, nista, sve prazno, par windows programa i nesto igara, nesto malo muzike i filmova.

Ma tesko druze, imam 128kbps vezu, pa bi sve to potrajalo dosta, a nisam tip koji voli dugorocne planove, i koji skuplja svaki dan po marku, kako bi jednom u buducnosti bio bogat :icon_wink:

Inace jesi li radio sa linuxom, kakvi su utisci ?

Ma bez veze je Linux, onako za nekog web servera i to je sve, za neku kucnu upotrebu, ne vrijedi se zezat...

Komplikovano mnogo za obicnog korisnika...

Ma hocu da ga podignem pored windowsa, tako da imam izbor koji da se podize pri bootanju. A cisto hocu da ga instaliram da vidim kako sve to funkcionise itd itd.

Takodje i da mogu da testiram software koji radim za vise operativnih sistema, kako se i on ponasa pod linuxom itd itd :icon_wink:

to nije problem, moras samo da imas dovoljno mjesta, kad startujes instalaciju Linuxa, onda se urade nove particije i tu se instalira Linux, poslije pri startovanju kopjutera imas dual boot, i cini mi se da Linux default,

to je malo problem, ali mozda da nabavis verziju Knoppix-a, njega mozes da startujes sa CD-a, ne mora uopste da se radi instalacija na disk... direktno radi sa CD-a, pokupi sve drajvera, stvarno nevjerovatno...

davno sam to radio, sad je vjerovatno i unapredjeno, proguglaj malo :icon_wink:

Ma znam to, nije frka, samo nemogu da nabavim linux. A jeste linuxov boot, posto se on prilagodjava windowsu, a ne obratno. I linux se instalira nakon windowsa.

U svakom slucaju, hvala :icon_wink:

Sto se tice redosleda nekog to nije striktno odredjeno, i ne postoji neki konkretan razlog zasto bi se instalirao prvo windows pa linux ili obrnuto, sve je do podesavanja boot managera.

Pokusacu da u nekoliko redova razjasnim bar osnovne stvari.

Particije:

Generalno posmatrano za *nix (bilo koji unixoid, linux, FreeBSD, OpenBSD, solaris itd) ti trebaju 2 particije. Na jednu particiju ces instalirati sam operativni sistem, druga ce ti biti swap particija.

- Particija na koju ces instalirati operativni sistem moze biti u nekoliko file sistem formata ext2, ext3, raiserfs itd. Za nju ti je (zavisno od distribucije linuxa) potrebno od nekoliko stotina MB do nekoliko GB ali generalno oko 5 GB ce ti biti dovoljno za veliku vecinu savremenih distroa.

- Swap particija je particija na koju ce linux da swapuje (upisuje) sadrzaj iz RAM-a u slucaju da se RAM popuni i neko nepisano pravilo je da se swap particija kreira prema velicini RAM-a. Ako imas 512 MB rama stavi 500 MB particiju, ako imas 1 GB rama stavi 1 GB particiju, ovde treba se zaustaviti jer sumnjam da je potrebno bilo kome za neke kucne primjene preko 1 GB swapa

- Kreiranje particija, jedan od potencijalno rizicnih postupaka jer ako vec imate neke vazne podatke na tom disku moze doci do njihovog trajnog gubitka. Neka onako preporuka koju imam obicaj da dam novim userima linuxa je da ako imaju priliku koriste neki drugi hard za taj os i da na njemu drze samo linux (neki stari 10 GB ili 20 GB disk ce sasvim odraditi posao) jer dosta cesto ce biti tu brisanja, reinstaliranja, prepravljanja itd. Ali predpostavimo da zelite da imate i win i linux na istom HD-u.

Ako je vec windows instaliran onda je mozda najbolje rijesenje da programom Partition Magic resizujete stare particije na kojima je windows da se napravi par gigabajta slobodnog prostora i na tom prostoru da se kreiraju linux particije. Ova operacija moze biti potencijalno rizicna jer moze doci od nekih tehnickih problema kao sto su nestanci struje tokom operacije, do bugova u samom softwareu, problema na hard disku itd.

Instalacija

Instalacija se dosta razlikuje od distribucije do distribucije ali neke osnovne stvari ipak mozemo da napomenemo.

Instalacija se startuje sa bootabilnog diska, prilikom pokretanja ce instalaciona scripta da potrazi linux particije i da predlozi da na njih instalira linux. Tokom same instalacije ce te dobiti mnogo raznih upita (opet zavisno od distribucije do distribucije) ali pazljivim citanjem objasnjenja mislim da veliku vecinu stvari mozete sami da zakljucite iako vam je prvi puta da instalirate. Jedina preporuka ako radite instalaciju prvi put uradite uvjek complete install jer je mnogo lakse nego poslije dodavati pakete koji nedostaju.

Ako predpostavimo da ste osnovnu instalaciju prosli kako treba, sledeca vazna stvar je podesavanje boot managera.

Boot manager sluzi da vam pomogne prilikom odabira sta zelite da pokrenete, linux ili windows. Danas su upotrebi najcesce Grub ili Lilo obicno posle zavrsetka konfiguracije ce vam biti ponudjeno da konfigurisete lili ili grub i u njima imate nekoliko opcija. Najcesce su to pitanja tipa da li zelite da se boot loader instalira u MBR (Master Boot Record) ili ne i sl. To opet zavisi od vase konfiguracije, redosleda particija itd ali bez obzira na upozorenje da je to potencijalno rizicno, najbolje vam je da lilo/grub loadujete u MBR.

To bi bilo ukratko o samoj pripremi sistema za unix i nekim osnovnim stvarima vezanim za instalaciju, ako "uhvatim" malo vise vremena pokusacu da recimo bar jednom sedmicno napisem neki kraci tutorijal za odradjivanje nekih stvari krenuvsi od nekog pocetnog nivoa. A evo tokom pisanja teksta sam primjetio da sam nesvjesno mozda upotrebio nekoliko izraza koji pocetnicima mozda nece biti jasni pa ajde da bar pokusam da bar malo razjasnim neke od njih:

- Distribucija -

Kad se kaze distribucija misli se (uslovno receno) na ediciju/verziju/vrstu (ni jedna od ovih rijeci nije bas 100% odgovarajcu zato se i koristi termin distribucija ili distro). I neke od najpoznatijih su:

RedHat

Slackware

Fedora

CentOS

SuSe

itd

Distribucija ima na stotine ali ovo bi bile neke od najcesce koristenih/pominjatih. Smatra se da je trenutno recimo SuSe najvise "User Friendly" znaci mozda najvise prilagodjena krajnjim korisnicima.

- Kernel -

Mada je kernel sastavni deo svakog operativnog sistema, nekako njegovo prisustvo pod unixom vise bode oci nego kod ostalih operativnih sistema. Kernel se laicki receno nalazi izmedju aplikativnog nivoa i samog hardwarea. To su setovi instrukcija koji obavljaju odredjene zadatke na samom hardwareu na zahtjev funkcija iz aplikativnog layera (sloja). Ovo bi bilo vrlo vrlo uopsteno objasnjenje.

U nekom od prethodnih postova sam video opasku "da je linux za napredne usere" pa i nebi se slozio bas sa ovim, mozda nije u toj mjeri okrenut korisniku kao windows. Ali razdvajati naprednog od manje naprednog korisnika samo za to da li je koristio linux ili ne mi bas ne zvuci ispravno. Po meni je mnogo vaznija stvar kad je bilo kakav unixoid u pitanju samo:

CITATI!!!

Znaci toliko mnogo clanaka na web-u imate o skoro svim mogucim i nemogucim problemima koji mogu da vas zadese prilikom koristenja, dok je windows korisnicka zajednica relativno zatvorena, kod nepoznat, svi problemi se uglavnom rijesavaju "reinstalacijom" linux korisnicka zajednica je dosta rasirena, uglavnom uvjek ima nekoliko rijesenja za sve probleme. Jedina stvar koja uglavnom smeta vecini iole ozbiljnijih korisnika su postavljanje nekih pitanja koja su objasnjena toliko puta i na toliko mjesta da je njihovo ponavljanje bez ikakvog smisla. Iz tog razloga je stvar koju ce te vrlo cesto cuti od nekoga ko godinama koristi unix: RTFM (koga ne mrzi potrazice na netu sta znaci ovaj akronim)

Nadam se da sam bar neke osnovne stvari razjasnio. A sto se tice nekih drugih problema naravno da sam voljan da pomognem koliko mi to obaveze dozvoljavaju.