Jump to content
ake

Snajperi u Sarajevu

Recommended Posts

Srbi su cesto optuzivani za tzv snajpersko terorisanje Sarajeva, uglavnom pausalno ili ubacivanjem fraza Snajperska aleja itd. Svako ko dobro poznaje Sarajevo i liniju razgranicenja za vrijeme rata zna da je tako opisana situacija daleko od istine.

Jedino pogodno mjesto za tako nesto je nekoliko mjesta na Grbavici i Vracama, dok je suprotna strana drzala bezbroj polozaja idelnih za snajperska gnijezda, kojih se nisu ni ustrucavali koristiti.

Na zalost ratno izvjestavanje prvenstveno sa nase strane je bilo na najnizem mogucem nivou, a strancima zbog politike nije odgovaralo tako nesto da objavljuju. Sjecam se samo jednog izvjestaja CNN-a sa Gbavice koji je odlicno uradio Brent Sadler, ali vjerovatno bas zato nije vise dobio dozvolu ili ti prilozi nisu vise objavljivani.

Prvu bih bas pomenuo Grbavicu, najurbanije gradsko podrucje koje smo drzali, na domaku samog centra grada. Na Grbavici se bilo jako tesko kretati bas zbog muslimanskih snajpera. Bukvalno sa svih strana su hladnokrvno ubijani stanovnici tog naselja. Pucalo se sa Izvrsnog vijeca, sa Masinskog fakulteta, Bristola, Lorisa, Sanca, Golog brda, nebodera sa tzv Stare stanice, Trga Pere Kosorica...

Nije mi poznato da se zna koliko je tu ljudi ubijeno na taj nacin, sto je prosto neshvatljivo.

Lukavica i Dobrinja. Sa brda Mojmilo Lukavica je kao na dlanu, za snajperistu idealna pozicija, pucalo se odozgo po nama i snajperima i brovinzima. Svaki prolazak kolima od Lukavice do Vraca je bio lutrija sa zivotom. Takodje zgrada Oriolik, kao i neke druge na Dobrinji je imala idealan polozaj za snajper, cega se nisu muslimani libili.

Broj zrtava takodje nepoznat.

Herojski Nedzarici. Od Dobrinje 5, brda Mojmila, Olimpijskog sela, Alipasina, Vojnickog polja, te zgrade Oslobodjenja, koja je na kraju i unistena zivot je tu bio skoro nemoguc. Apsolutno nadviseni sa svih strana, ti ljudi su zasluzili posebno mjesto u srpskoj istoriji. Ko je to vidio zna o cemu se radi. Znam da tu imaju neke procjene za cak 200 zrtava od snajpera.

Rajlovac ispod Sokolja, takodje postoje procjene od oko 200 stotine zrtava.

Snajperskoj vatri je bila izlozena takodje i Vogosca, sa Saobracajnog fakulteta i Zuci.

Zbog istine bilo bi dobro da se uradi jedna ozbiljna dokumentacija o pravoj ulozi snajpera na sarajevskom ratistu.

Mislim da to politicari nisu u stanju da urade, nego da bi to trebalo da se uradi na naucnoj osnovi,

vojno-istorijskoj. Idealna materija za neki diplomski ili magistarski rad, od neprocjenjive vaznosti.

Ja sam samo ovako malo nabaco, vjerujem da ovde dosta ljudi zna i bili su svjedoci sta se zaista dogadjalo.

Pozitivna inicijativa. Ako zatreba novac za zakup veb stranice ili pomoc pri prevodu tih podataka - javi se na PM. Ovom akcijom bi se moglo ukazati na licemjerje i jednostranost, temeljnim prikupljanjem i objavljivanjem podataka/dokumentacije. Na zalost, kao sto si i sam spomenuo "ratno izvjestavanje prvenstveno sa nase strane je bilo na najnizem mogucem nivou, a strancima zbog politike nije odgovaralo tako nesto da objavljuju". Jedino je pitanje da li u vojnim/ratnim arhivama postoje ti podaci i koliko je danas (zbog dnevne politike ili nekih "visih interesa") ogranicen pristup tim informacijama.

Snajperska aleja itd. Svako ko dobro poznaje Sarajevo i liniju razgranicenja za vrijeme rata zna da je tako opisana situacija daleko od istine.

Propaganda. Dobro uradjena. Na tom mjestu, gdje je ta "aleja", rijetko koji snajper je mogao da dobaci sa nasih polozaja, a kamoli da ubije...Mozda je bilo par mrtvih a oni su to, po njihovom obicaju, odmah naduvali...Ako je bilo potrebno, i sami su pucali po toj aleji da bi strani novinari imali materijal za pisanje.

Jedino pogodno mjesto za tako nesto je nekoliko mjesta na Grbavici i Vracama, dok je suprotna strana drzala bezbroj polozaja idelnih za snajperska gnijezda, kojih se nisu ni ustrucavali koristiti.

Sva idealna mjesta za snajperisanje - drzali su ONI. I to su obilato koristili, narocito po Grbavici, gdje se stanovnistvo jedino nocu, koliko-toliko, moglo kretati. Kao sto si vec nabrojao sva ta mjesta odakle je rokalo....samo sto bih ja dodao i sa Bristola i zgrada u ulici Darovalaca krvi...Naravno, bilo je desetak mjesta odakle se pruzao odlican vidik na Grbavicu, i njihovi snajperi su nemilice ubijali sve sto se mice. Najvise je nastradalo civila, onih koji su se kretali sa Grbavice 1 na Grbavicu 2, i obrnuto, jer jedino mjesto na kojem se nesto moglo kupiti, zamjeniti, trampiti - bilo je pijaca. Sva sreca pa je tamo ona visoka zgrada, inace bi svaki dan bilo na desetine mrtvih....

Sto se tice stranih izvjestaja, sjecam se jednog : ona dronfulja Nada Al Isa ( ko je se sjeca jos!, ja je nisam zaboravio) je napravila reportazu iz Kiseljaka, prikazala to na CNN kao da je snimak sa Grbavice, a na snimku su se mogli vidjeti sva moguca jela, voce, povrce, prebogata pijaca svim i svacim i sjecam se rijeci : "dok Srbi uzivaju cak i u ananasu i narandzama, na suprotnoj strani, na napadnutoj bosanskoj ( tada su koristili termin" bosanski" - kao, Srbi iz Srbije napali Bosance, tj. muslimane !) strani, ljudi se bore za goli zivot a voce nisu vidjeli vec dvije godine"....!!!

Nije mi poznato da se zna koliko je tu ljudi ubijeno na taj nacin, sto je prosto neshvatljivo.

Od snajpera? Preko 40%....narocito u prve dvije godije rata, kasnije se i narod opametio. Imaju precizni podaci u arhivama RS u BG, jer su nasi ljudi ipak vodili statistiku ko je gdje poginuo, kako i od cega. O tome je djelimicno svjedocila i Spomen kuca u Banjaluckoj ulici....Radjen je cak i film o tome, prevodjen je na engleski i na francuski, a sta je sa tim materijalom bilo ne znam.

L

jos mi je u svjezem sjecanju izivljavanje poturica na neduznim stanovnicima grbavice.zaboravili ste pomenuti ilidzu.cesto je sa igmana broving sijao smrt po slobodnoj teritoriji.ipak mislim da smo mi najveci krivci sto istina o sarajevu nije otisla u svijet.prije svega mislim na paljansku kliku vjernu radovanu.

Srbi su cesto optuzivani za tzv snajpersko terorisanje Sarajeva, uglavnom pausalno ili ubacivanjem fraza Snajperska aleja itd. Svako ko dobro poznaje Sarajevo i liniju razgranicenja za vrijeme rata zna da je tako opisana situacija daleko od istine.

Na zalost ratno izvjestavanje prvenstveno sa nase strane je bilo na najnizem mogucem nivou, a strancima zbog politike nije odgovaralo tako nesto da objavljuju. Sjecam se samo jednog izvjestaja CNN-a sa Gbavice koji je odlicno uradio Brent Sadler, ali vjerovatno bas zato nije vise dobio dozvolu ili ti prilozi nisu vise objavljivani.

Prvu bih bas pomenuo Grbavicu, najurbanije gradsko podrucje koje smo drzali, na domaku samog centra grada. Na Grbavici se bilo jako tesko kretati bas zbog muslimanskih snajpera. Bukvalno sa svih strana su hladnokrvno ubijani stanovnici tog naselja. Pucalo se sa Izvrsnog vijeca, sa Masinskog fakulteta, Bristola, Lorisa, Sanca, Golog brda, nebodera sa tzv Stare stanice, Trga Pere Kosorica...

Lukavica i Dobrinja. Sa brda Mojmilo Lukavica je kao na dlanu, za snajperistu idealna pozicija, pucalo se odozgo po nama i snajperima i brovinzima. Svaki prolazak kolima od Lukavice do Vraca je bio lutrija sa zivotom. Takodje zgrada Oriolik, kao i neke druge na Dobrinji je imala idealan polozaj za snajper, cega se nisu muslimani libili.

Broj zrtava takodje nepoznat.

Herojski Nedzarici. Od Dobrinje 5, brda Mojmila, Olimpijskog sela, Alipasina, Vojnickog polja, te zgrade Oslobodjenja, koja je na kraju i unistena zivot je tu bio skoro nemoguc. Apsolutno nadviseni sa svih strana, ti ljudi su zasluzili posebno mjesto u srpskoj istoriji. Ko je to vidio zna o cemu se radi. Znam da tu imaju neke procjene za cak 200 zrtava od snajpera.

Snajperskoj vatri je bila izlozena takodje i Vogosca, sa Saobracajnog fakulteta i Zuci.

Zbog istine bilo bi dobro da se uradi jedna ozbiljna dokumentacija o pravoj ulozi snajpera na sarajevskom ratistu.

Mislim da to politicari nisu u stanju da urade, nego da bi to trebalo da se uradi na naucnoj osnovi,

vojno-istorijskoj. Idealna materija za neki diplomski ili magistarski rad, od neprocjenjive vaznosti.

Ja sam samo ovako malo nabaco, vjerujem da ovde dosta ljudi zna i bili su svjedoci sta se zaista dogadjalo.

malo bih te ispravio, snajper nije djelovao sa saobracajnog fakulteta, nego sa glavice. takođe i browing je krpio sa menjaka. gađali su nas uglavnom dok smo isli "na vodu" u ugljesice. sa sokolja je isto browing rokao po rajlovcu, a BST, kao i minobacaci su tukli po putu pale-vogosca negdje na podrucju poljina. po naselju vogosca najcesce su djelovali minobacaci (120mm) sa huma i tenk sa orlica (slavisa sucur). kad je pocela muslimanska ofanziva sloboda 95, cak je i VBR rokao po vogosci.

Пут од Враца до Лукавице био је заштићен од снајпера великим бетонским цијевима, разним грађевинским материјалом. Из Добриње су покривали малтене све до Младица, Лубуре су пазили како ходају око својих кућа. Српским дијелом Доњег Которца није било могуће кретати се слободно, а улица је исто била заштићена којекаквим лимовима... наравно , покривали су и Добрињу 1 и 4. Ока ниси могао отворит.

Snajper ili nešto drugo, ne znam, ali da je pucalo po nama, pucalo je.

Bilo je proljeće 1995. Živjeli smo na Ilidži, a u Vogošći studirali mašinstvo. Svaki dan smo putovali autobusom do Rajlovca, a nakon toga pješke, a često smo i stopirali, u Vogošću. Bila su dva puta. Preko Rajlovca, ispod Sokolja, dobrim dijelom brisani prostor. Glavna cesta, često ima automobila i često naš izbor zbog stopiranja. Drugi put vodi iz Rajlovca u Reljevo, poprilično zaklonjen. Iz Reljeva se izlazi na glavnu cestu za Vogošću. Put je poprilično loš i nema često auta i rjeđe ga biramo.

Jenog dana iz autobusa u Rajlovcu na raskrsnici izlazi nas dvanaest i idemo na fakultet. Na raskrsnici stopira još jedan čovjek. Čekamo da nam neko stane i kako se to ne dešava odlučili smo da se razdvojimo. Nas devetoro ide pješeke preko Rajlovca, a na raskrsnici ostaju tri naša druga i onaj čovjek što je već bio tu.

Mladi, ludi, smijemo se i ne razmišljamo. Sljedeće čega se sjećam jeste da je i zviždalo i fijuklao. Sve što smo mogli u tom trenutku je da legnemo na cestu. I vjerovali ili ne svi su se smijali. Vjerovatno po inerciji. Jednostavno nismo mogi prestati. Odjednom neka žena viče "Ovamo djeco". Kako smo se našli ispred neke kuće ni sad mi nije jasno. Jer sve čega se ja sjećam vezano za taj trenutak je da nisam osjećala noge. A ipak sam u zaklonu. Strah koji me je u trenutku paralisao nastao je. Ona budala je jednako pucala, ali čini mi se da mu mi nismo bilo meta, jer niko nije ranjen, a mogao nas je vidjeti.

Stajali smo u zaklonu te kuće i nešto čekali. I umjesto da se vratimo kući, mi smo preko Reljeva nastavili prema Vogošči. Stao nam je neki tip sa Caddy-jem. Došli smo u Vogošću i otišli na nastavu kao da se ništa nije desilo. Međutim, poslije pola sata iza nas stigla su i ona trojica što smo ih ostavili u Rajlovcu. Čovjek koji je ostao s njima je ranjen. Oni su ga prebacili u nekakvu ambulantu i došli na fakultet.

Od nas dvanaestoro jedan se poslije tog dana nije više vraćao na fakultet. Vratio se u jedinicu i rekao da neće da studira dok se rat ne završi. Mi ostali smo nastavili, ali više nismo išli u velikim grupama. Uglavnom smo se razdvajali ili išli preko Reljeva.

Taj dan smo dobro prošli.

Slušam ovih dana one u federaciji kako su studirali za vrijeme rata, prave dokumentarce o tome, svejdoče, a kod nas ništa.

Zaista je cudno da jos niko od nasih novinara nije objavio jedan ozbiljan feljton na ovu temu, da ode na lice mjesta, cak i sada, fotografise sve te pozicije, uradi neko istrazivanje, navede tacne zrtve, onako najozbiljnije.

Evo nas nekolicina ovde je iznijelo vec dosta, i to onako na brzaka, po sjecanju.

Znam za stanje na Dobrinji IV. Nismo mogli oci otvoriti od snajpera. Istina je i da su nasi radili, ali nek onda ne kukaju da su samo oni ginuli. Moj komsija je poginuo u civilu u danila ponjarca.

4 godine sam bio ziva meta. Prezivio hvala Bogu.

Bio sam na Grbavici 1995.god. kada su ubijena dvije djevojčice u ul.Rave Jankovića.Igrale su gume.Jedna koliko me sjećanje služi bila prvačić a druga je krenula u drugi razred.Čak su im i knjige i sveske od zadaće bile ispred ulaza u haustor.Nemogu da to zaboravim evo niti poslije 12 godina.Sada bi bile djevojke na fakultetu.Ruka mu se osušila ko je to uradio a Gospod mu sudio prema zasluzi.Pucao je sa Bristola.

Komšija moj iz Lenjinove ondje gdje stoje taxisti kod pijace 1993. bilo mu je blizu 70 godina.Nisam tu zimu bio na Grbavici.Pucano iz pravca Pofalića(sa "Špica").

Onda ona gospođa Trifković u Radničkoj ulici na raskršću 1993.godine..Pucano sa Debelog brda.Poslije 10-tak godina braka je zatrudnila i snajper je ubije u 8 mjesecu trudnoće.Ležala je par sati jer se nije moglo prići od snajpera i podlegla sa nerođenim djetetom.Bilo je to oko Božića te godine.

A granata na pijacu 1995.god. i na red sa vodom isti dan u Lenjinovoj.

Pa ja sam iz paviljona u Lenjinovoj do škole imao 200-250 metara i trčao na tri mjesta.

Ma i nemogu se svega sjetiti a tuga me uhvati šta su oni bili krivi.Vojnik je vojnik,ali djevojčica od sedam godina.Bog da im dušu prosti a onome ko je pucao samo da po zaslugama sudi.

Guest joca

Може ми неко рећи које су наше двије снајперисткиње дјеловале са Добринје 4 по Добрињи 3 једна је била плаве косе друга је црна била, ако неко за ја сам заборавио и не сећам се.

Може ми неко рећи које су наше двије снајперисткиње дјеловале са Добринје 4 по Добрињи 3 једна је била плаве косе друга је црна била, ако неко за ја сам заборавио и не сећам се.

pitaj one idiote na klix-u sto su na temi o ratnoj dobrinji sve to izmislili.vi ste nedorasli vremenu u kojem zivite,stoko prevarantska.

Guest joca

Не знам зашто је неко идиот, а друго знам да ништа није измишљено јер је све овако пуцали сте по свему живом што се креће свуда, и рокали гранатама по свуда и по цивилним објектима искључиво, гдје год да опалите погодак, понарочито првих година тад сте имали артилјеријских граната и муниције у изобиљу опет што Вам је ЈНА оставила, а нисте само Ви издвајали средства за ту ЈНА него су и наши очеви и ми.

Guest joca

bijah u ratu jednom u kasindolskoj.nisi mogo disat od snajpera.putvi zasticeni dekama.i rodjaka mi je tamo ubio snajperista.

Пошто си био ту да те питам гдје су ти комшије цивили несрби који су ту живјели гдје сте их и зашто одвели из својих кућа у затвор на кулу, па онда на Романију и ко их је одвео поименично било би фер да то напишеш да се зна који су то "јунаци".

Bila je ona jedna s velikim fonasi...jedino je s njima nisanila. :lol: Iz Dobrinje 4.

A sta je bilo obrnuto...pa kazes nase...de reci ti nama ko su te snajperistice.

Mulac mali ne zna ni sta pise. :smile2:

Guest joca

Bila je ona jedna s velikim fonasi...jedino je s njima nisanila. :lol: Iz Dobrinje 4.

A sta je bilo obrnuto...pa kazes nase...de reci ti nama ko su te snajperistice.

Mulac mali ne zna ni sta pise. :smile2:

Jel sa vjerskog objekta crkve nišanila po civilima i djeci, dođi u grad pa prošetaj sve pravoslavne crkve su na svom mjestu pa onda kaži šta imaš reći i onaj žućo sad nek po šumi drži propovjedi umjesto u pofaličima da je držao u onako lijepoj crkvi milina je vidjeti kakva građevina :)

Jel sa vjerskog objekta crkve nišanila po civilima i djeci, dođi u grad pa prošetaj sve pravoslavne crkve su na svom mjestu pa onda kaži šta imaš reći i onaj žućo sad nek po šumi drži propovjedi umjesto u pofaličima da je držao u onako lijepoj crkvi milina je vidjeti kakva građevina :)

Свако следеће радовање због протјераних људи ће ти бити брисано, а ти банован. Ово остављамо као још један примјер размишљања анадолских дивљака.

Osta ti meni duzan za "nase" snajperistice, Jovane (ne cita ono ni vlastite postove)....zaista ne znam koje bi mogle biti. Jer eto, ponesto znam o dogadjanjima u Dobrinji ali nikad ne cuh za te trebe. A PofaliČi ne postoje nit' je Zuco sluzio u toj crkvi. Da naucis nesto...i de mani se ekavice i slicno...odrasti, pa se onda vrati.

Niti uspjevas isprovocirati, niti sta smisleno pises, nego naprosto ispadas laprdavi klinjo (sto vjeovatno i jesi).

Volis ti crkvu jelde? Ko Bajro mater. E pa onda mi reci koje su to bogomolje i gdje prve stradale u ratu? Cekam odgovore...ali pik ne vazi ako guglas.

Guest joca

Osta ti meni duzan za "nase" snajperistice, Jovane (ne cita ono ni vlastite postove)....zaista ne znam koje bi mogle biti. Jer eto, ponesto znam o dogadjanjima u Dobrinji ali nikad ne cuh za te trebe. A PofaliČi ne postoje nit' je Zuco sluzio u toj crkvi. Da naucis nesto...i de mani se ekavice i slicno...odrasti, pa se onda vrati.

Niti uspjevas isprovocirati, niti sta smisleno pises, nego naprosto ispadas laprdavi klinjo (sto vjeovatno i jesi).

Volis ti crkvu jelde? Ko Bajro mater. E pa onda mi reci koje su to bogomolje i gdje prve stradale u ratu? Cekam odgovore...ali pik ne vazi ako guglas.

Ja mogu reći za moj rodni grad ne znam da ijedna ima oštećenja od regularne Armije BIH, imale su oštećenja od šumnjaka sa brda koji u pucali granatama od gelera pa se naloču ko stoka i rokaju svuda po gradu, ali mi smo to sanirali. Nisam klinjo imam lijepih godina i ne provociram nego pišem fakte paša.

Дебил је добио хлађење, остављам и да се види зашто... то су такви створови да не знају нормално да се понашају на једном цивилизованом форуму, то је јаче од њих, мора то да вријеђа као најгори техерански дивљаци. Страшан ментални склоп, азијатски чисти.