Jump to content
Sign in to follow this  
ForumMaster

Operativni sistemi!!!

Recommended Posts

Evo jedno moje iskustvo. Kupim ja novi komp prije nekoliko mjeseci, bila strasno povoljna akcija :)

Compaq, dual core 3800 sa 1 G memorije i svim ostalim dzidzama, ali OS Vista. Cijena tri stoje, oko 400 maraka znaci.

Dok se digne sistem potrosi svu memoriju i radi sporo, jer kad je malo memorije komp koristi disk kao memoriju, a disk je mnogo, mnogo sporiji tako da je i komp spor

i ja tako dokupim jos jedan gigabajt memorije, onda je radio pristojno, ali nista posebno za takvu masinu...

Poslije izvjesnog vremena vidim ja da je Vista pain in the ass :lol:, mnogi programi nisu komaptibilni, problem je rad na mrezi, dijeliti disk sa drugim kompom itd

zauzvrat skoro nikakve nema prednosti i onda nedavno sve izbrisem i stavim XP, bilo je malo problema sa drajverima, ali sada sve radi ekstra brzo...

Sad cu da instaliram virtual masinu i onda tako na kompu prakticno imas dva kompjutera u isto vrijeme, mozda na prvi pogled izgleda besmisleno, ali moze biti jako korisno...

Uglavnom problemi sa vistom se javljaju u brzini rada hard diska i lan-a ima vec prilican broj dokumentovanih bug-ova. Ovaj service pack sto je izasao rijesava jedan dio toga, ali moj savjet je ako vam bas nije hitno da se saceka jos malo sa vistom.

Mene ovo podsjeca na windows me (onu nesretnu verziju windowsa 98, koju su neki nazivali i 98 third edition) i same najave sledeceg OS-a vec krajem sledece godine govore o tome koliko je i microsoft zadovoljan sa ovim sta je napravio.

Uglavnom problemi sa vistom se javljaju u brzini rada hard diska i lan-a ima vec prilican broj dokumentovanih bug-ova. Ovaj service pack sto je izasao rijesava jedan dio toga, ali moj savjet je ako vam bas nije hitno da se saceka jos malo sa vistom.

Mene ovo podsjeca na windows me (onu nesretnu verziju windowsa 98, koju su neki nazivali i 98 third edition) i same najave sledeceg OS-a vec krajem sledece godine govore o tome koliko je i microsoft zadovoljan sa ovim sta je napravio.

Upravo tako. Vista ide stopama Windows Me-a, i najvjerovatnije da ce tako i zavrsiti. Vec krajem sledece godine ocekuje se izlazak novog MS operativnog sistem-a trenutnog imena Windows 7.

Koristim Vistu, prije svega zbog DX10 podrske. Inace druge prednosti zapravo i nema.