koka

sta mislite o dijasporcima?

67 posts in this topic

kao sto rekoh, ne volimo gastarbajtere ali volimo njihove pare. :smile2:

Ја могу да разумијем да ви волите паре. Гастербајтера.

Мада, те милијарде које дијаспора дозначује фамилији у Босни, или некој другој земљи, има и анестезирајући ефекат на становништво и опстанак неспособних, лоповских влада широм свијета.

Наиме, да нема те цркавице која омогућава људима да преживљавају, власти би морале да се суоче са стањем економије, да нађу неко рјешење, да покрену привреду, да уведу гуд гаврненс принципе... иначе би сваки дан имали масовне демонстрације и бар 4 герилска покрета на својим леђима.

Дознаке дијаспоре помажу неспособној власти да купује своје вријеме на власти, да остају иако су неспособни, и да краду нама године. Тако умјесто да нам то помаже, то нам одмаже. А и мени лично не шаље нико. Пу.

Мада, те милијарде које дијаспора дозначује фамилији у Босни, или некој другој земљи, има и анестезирајући ефекат на становништво и опстанак неспособних, лоповских влада широм свијета.

Наиме, да нема те цркавице која омогућава људима да преживљавају, власти би морале да се суоче са стањем економије, да нађу неко рјешење, да покрену привреду, да уведу гуд гаврненс принципе... иначе би сваки дан имали масовне демонстрације и бар 4 герилска покрета на својим леђима.

Дознаке дијаспоре помажу неспособној власти да купује своје вријеме на власти, да остају иако су неспособни, и да краду нама године. Тако умјесто да нам то помаже, то нам одмаже. А и мени лично не шаље нико. Пу.

:eek:

dijaspora kriva za sve....ma da tako je najlakse.

Sticajem okolnosti smucao sam se ovih dana po ZE-DO kantonu dakle: Vitez, Nova Bila, Travnik, neki Vakuf mislim da je Donji :wbeyond: , Jajce... U subotu bile svadbe, idu hrvatski svatovi sa sahovnicama...Mnogi nose crne kosulje, masu hrvatskim zastavama... Kod nekih su i presvlake u autima u crveno-bijelim kockicama, krstovi na retrovizorima, tablice austrijske, svajcarske, hrvatske, njemacke... Samo sto zamaknu hrvatski svatovi eto kolone bogumila... :smile2: Zastave Saudijske Arabije, zelene sa polumjesecom, bijele sa ljiljanima, poneka i ova zuto-plava, geometrijska... Brada raznih profila, od iscrtanih lica do onih sa bradom ala "Abu Hamza"... Trube i oni, vitlaju zastavama... Tablice Svedske, Svajcarske, Austrije, Danske, Norveske... Mimoilaze se uskim ulicicama bosanskohercegovackih kasaba... Gledam ih i sjetim se scene iz filma Bore Draskovica "Vukovar, jedna prica" kad ulicama pomenutog grada paradiraju i Srbi i Hrvati, nose zastave i prkose jedni drugima... Nije trebalo puno vremena da se uhvate za vratove... I ovde, kod nas, prkose jedni drugima... Razmisljam koliko ce trebati da se opet pokolju... Kad osjetis atmosferu srednje Bosne ne pitas se hoce li biti rata nego kada ce ga biti.

Kad osjetis atmosferu srednje Bosne ne pitas se hoce li biti rata nego kada ce ga biti.

Mislim da nece biti rata. Mozda bude nekih carki, ali postoje neke ogromne razlike u odnosu na 1992. Jedna je da su se raja ispreseljavala, da nema vise stanarskog prava i da se zna manje-vise tacno sta je cije. 1992-ge je postojao jedan da kazem fenomen sjecanja na 1945, kada se mislilo da ce se moci uraditi isto sto su uradili komunisti poslije onog rata, da izvrse otimacinu svega sto im se svidjelo, od nacionalizacije firmi, pa do otimanja stanova, zemlja, bilo kakve vrste posjeda.

Sada su ljudi svjesni da od toga nema nista. Eto mada je 1992 postojala i neka vrsta anti-komunjarske histerije, neke "vrijednosti" te revolucije su se vjerno slijedile.

ne znam puno gastarbajtera ali ono sto ih znam skroz su mi ok. hocu da kazem da im zavidimo jer zive bolje od nas. pa se tjesimo pricama da oni rade razne fizicke poslove a ovdje se kurce sa parama i bjesnim kolima. a nasi fizikaneri vozaju golfa keca i jedva sastavljaju kraj sa kraj.

Dijasporci hm.

Kada pogledas na prekookeansku dijasporu ne zivi se opusteno. Mislim da je najgore onima koji se lome, pa bi

da se vrate nakon kraceg vremena. Nenormalno se radi da se nesto ostvari, djeca rastu, pa se plasis da ne prerastu.

U tom slucaju pazis se kredita, ali ih je nemoguce izbjeci bilo da pokrenes neki biznis ili vozis neko malo bolje auto.

A takvo auto ti treba u ovoj sredini, ne zbog luksuza no zbog sigurnost kada izadjes na autoput.

Ima naseg svijeta koji pametno zive, skromni su. Ne daju se uhvatiti u mrezu.

Drugi koji su rijesili da ostanu, nastoje sebi da naprave ugodjaj. Pa se kupuju kuce, skupocijena auta

jer se u tom slucaju na sve to gleda malo pomodarski i kako ima Pero, Djuro...mogu ja jos i bolje.

I onda si zaduzen nekih cirka pola miliona doloresa.

Onda sljakaj i moli Boga za zdravlje.

Ima i ljudi koji su nasli posao koji sa uzivanjem rade ali ih je manje nego obicne radnicke klase.

Genije ne racunam jer su u manjini. Ne znam ni jednog u svojoj blizini.

Privukla mi prica koju mi isprica covjek kojeg upoznah ovog ljeta:

70 tih odlazak u Njemacku

Odlucimo zena i ja da odemo u Njemacku, da zaradimo, da u rodnom mjestu kucu napravimo.

Ja sam brzo naucio njemacki, dobar sam majstor - stolar.

Zena dobije posao u nekoj fabrici. Nismo htjeli kupovati auto da bi ustedili, nego smo se prepacivali

sa drugima do posla i nazad, a vozom do kuce.

Dobijemo dvoje djece, nekako ubrzo jedno za drugim.

Ostavimo jedno dijete kod moje majke, a drugo kod punice.

Dolazili smo dva puta godisnje. Djeca se nisu ni znala. Zivila su u udaljenim selima.

Podjes nazad za Njemacku, a srce puca.

Uspjeli smo za 5-6 godina da napravimo kucu, vratimo se. Djeca se upoznala...

Дио са остављањем дјеце код баба је најбољи дио приче. Нека прича ко шта хоће - оставити своје дијете некоме (осим ако му с тобом не пријети смртна опасност) је за мене нешто што нити могу нити бих икада жељела да сварим. А да не причам шта мислим о људима који ради неке ситуираности у будућости осуде дјецу на одрастање код баба (ма колико сјајне бабе биле). Фуј!

Fuj?

Pa nismo svi isti.

Zivila sam u RS, oba djeteta je odgojila moja majka. Kako?

Pa lijepo. Radili smo oboje, prvo dijete (starost 10 mjeseci) ostavim kod mame na cuvanje od 7.30 ujutro pa do 6 p. podne,

nekada i duze. Dobijem drugo dijete, ja na porodiljskom, zovu me da se vratim i da me posao nece cekati. Djetetu 6 mjeseci.

Njega kod babe, starijeg u vrtic.

Sada sam u dijaspori i cuvam djecu, vaspitavam, odgajam. Cudni su nam putevi i situacije.

Једно је да неко чува дијете док радиш - барем је мајка код куће ту да окупа дијете, да га пољуби, да га успава, да га ујутро пробуди и обуче. И барем дијете добије тај осјећај сигурности и гради везу са родитељима.

Дио са остављањем дјеце код баба је најбољи дио приче. Нека прича ко шта хоће - оставити своје дијете некоме (осим ако му с тобом не пријети смртна опасност) је за мене нешто што нити могу нити бих икада жељела да сварим. А да не причам шта мислим о људима који ради неке ситуираности у будућости осуде дјецу на одрастање код баба (ма колико сјајне бабе биле). Фуј!

:ok:

Апсолутно се слажем. Нема те неимаштине да буде изговор за остављање дјетета другима. Невјероватно одвратна ствар оставити дијете било коме тако и отпутовати на период дужи од неколико дана...Па и тих неколико дана да избудалиш, не знам, све ми је далеко лакше кад су са мном...

Док су били скроз мали, мало-мало сањам исти сан, као сјела сам у авион и отиснула се због неког посла преко океана, а оставила дјецу саму...и рачунам тек сам отишла, па док стигнем, па док се вратим, а они као сами...фуј сна, пробуди ме нека паника, сконтам да је само сан и и онако дубоко одахнем...

То је вјероватно била подсвјесна брига јер сам гледала баш доста примјера гдје људи ладно оставе дјецу бакама и оду у Њемачку или тако негдје по Европи...Зар је такав страшан проблем бити уз своје дијете, па ето имају и обданишта (јесу нужно зло, али опет је рјешење за дио дана), па гдје су оба родитеља још боље да се ради у различитим смјенама да је једно увијек са дјецом...И то је опет за само кратак период док су сасвим мали, чим крену у школу већ су самосталнији...родитељи на послу, дјеца у школи, па опет неки нормалан живот...

Znam za jedan slucaj gdje su roditelji radili u Njemackoj, a dvije kcerke odrastale kod babe i dede :kaznise: negdje tamo u Bosanskoj Krajini

I onda se zarati, i one odu u Njemacku kod roditelja, vec tinejdzerke. Ali posto nisu zivjele u Njemackoj ne mogu dobiti papire i kad se rat zavrsio,

ne mogu vise da ostanu u Njemackoj, kod nas se nemaju vise gdje vratiti, odnosi sa roditeljima nikakvi, i ne znam vise sta je sve bilo ;)

uglavnom jedna se prvo uda za nekog Turcina :kaznise: , ima sa njim dijete i jos ga onda napusti, ali nekako ostane u Dojcland,

a ova druga ode u Cikago i tamo se voda sa crncima :kaznise:

Koje je to ludilo, ostavit djecu i otic radit u Njemacku.

Lako je na babe, dijasporu i nejac.

I to je tacno, uvijek neko drugi kriv !

Како вријеме одмиче све су ми одвратнији.

Извињење изузецима, али прије сто година су људи одлазили из стопут горег јада и биједе, па су се враћали ко добровољци да ратују за Српство.

А ови данас што оду пљују своју земљу горе него најгори Шиптар.

Da, ima toga. Odu ljudi malo u svijet i odmah se pokondire.

Ali, i da ima mjesta za kritiku, ima i to oho-ho. Najbolje da se cuti i svi pravimo ludi, kao da sve vise ne zaostajemo i kao narod i kao drzava. To treba kritikovati i ukazivati na bolje nacine.