Nikola

ZDRAVA ISHRANA

41 posts in this topic

Ej hvala!

Nadam se da je bar dio mog pisanije bio smislen a ne tek nabijanje postova. :wbeyond:

Da se vratimo temi...ma ok je sve manje-vise sto se tvrdi da je dobro ovo ili ono ali siguran sam da je i nafurana prica da sve probleme rijesis promjenom ishrane.

Jedino za sta mislim da se treba skroz izbegavati je genetski modifikovana hrana...tu posljedice niti se moze znati kakve su ni kada ce da se pojave.

Ej hvala!

Nadam se da je bar dio mog pisanije bio smislen a ne tek nabijanje postova. :wbeyond:

Jest' da malo americki razmisljas :) :) ( if you know what I mean) ali ostalo je ok.

Da se vratimo temi...ma ok je sve manje-vise sto se tvrdi da je dobro ovo ili ono ali siguran sam da je i nafurana prica da sve probleme rijesis promjenom ishrane.

Jedino za sta mislim da se treba skroz izbegavati je genetski modifikovana hrana...tu posljedice niti se moze znati kakve su ni kada ce da se pojave.

Ne rijesis sve probleme, ali pomogne. Sve zavsi sta je u pitanju,

Kad smo vec kod tog ne smijes ovo, ne smijes ono...spomenuh da ne bih trebala cokoladu jesti ovih dana, Elem, juce, dodjem kuci, napravim griz ( da ispunim zelju mojoj mami, koja iako je daleko, smori sa porukama, jedi to, pa jedi to :) ). Gledam ga onako, sav jadan bijel i nikakav. Ni kod dijete ga nisam voljela. :neutral: Ako ne smijem cokoladu, ko je zabranio Nutelu :wtoothy9: :wtoothy9: . Stavim tri veeeelike kasike i pojedem dok si rekao keks. :wbeyond:

Ne spominji, zaboga!

Pojavice se...onda smo ga ugasili! :laugh:

Ali zato na ovom podforumu zna se ko je ;):) :)

E ja ogladnio, moram nesto pojest, pa makar i bilo nezdravo :wbeyond:

A vi raja pisite, danas bas zivo, pise se na sve strane :e010:

Prijatno ti bilo........nego da si donio tu tepsiju, pa počastio nas ostale dobio bi titulu kralja. :wsrpko:

Šesnaest saveta uz koje ćete zdravo gubiti na kilaži

Pravilno jedite i brzo mršavite

Autor: E.B. | 05.07.2008 - 06:00

Jedite pet porcija voća dnevno

Leto tera mnoge ljude da razmišljaju o dijeti... I dok se neki bez mnogo muke pridržavaju propisanih režima ishrane, dijeta je za druge pravo mučenje.

Uz pomoć našeg nutricioniste Branke Mirković, za ovaj broj „Blica“ smo pripremili tekst koji će vam pomoći da izgubite koji kilogram, a da se ne odričete voljene hrane. Naravno, neophodno je da unesete neke promene u ishrani. Ukoliko se budete pridržavali svih 16 saveta, za mesec dana ćete primetiti prve rezultate.

1. Jedite prirodnu hranu, a smanjite ili ukinite veštačku hranu i prerađevine. Prirodna hrana podrazumeva sve što se može ubrati, skupljati - hrana koja je blizu svog prirodnog izvora.

2. Jedite puno piletine. Piletina je dobar izvor triprofana, osnovne aminokiseline koja podstiče mozak da luči serotonin - hormon raspoloženja.

3.Nikada ne preskačite obroke. Ako je telo dugo bez hrane, doći će do pada šećera u krvi, što će pojačati vašu želju za slatkišima, pa verovatno nećete odoleti zalogaju pre obroka.

4. Jedite četiri puta više povrća i salate nego proteina (meso, riba, jaja, sir) ili ugljenih hidrata (pirinač, mahune, hleb, krompir).

5. Svakodnevno jedite pet porcija voća i povrća (svežeg, smrznutog, suvog). Neće biti teško kao što vam se na prvi pogled čini. Recimo, čaša voćnog soka za doručak, velika činija salate za ručak, posle koga pojedete voćku, a za večeru pojedite dve vrste povrća.

6.. Nikada količinski nemojte jesti više nego što vam može stati u dve šake.

7. Nemojte sebi da uskraćujete nijednu namirnicu. Ljudska priroda u vama samo će još više čeznuti za njom. Jednostavno, jedite je u manjim količinama.

8.Ako budete jeli ono što vam se dopada i što je hranljivo, bićete zadovoljni i manja je verovatnoća da ćete na kraju završiti sa komadom torte ( čokoladom, palačinkama...)

9.Pokušajte da jedete crveno meso ne više od tri puta nedeljno. Veća količina može da stvori naslage otrovnih materija. Umesto crvenog mesa, jedite više ribe.

10. Probajte da jedete orahe i druge koštunjave plodove i semenke umesto kolača i torti.

11.Propržite hranu na način na koji to rade Kinezi ( brzo prženo, uz dodavanje supe, sosa od soje, belo vino umesto ulja). Takođe, dodajte što više belog luka i đumbira, jer oni neverovatno dobro pročišćavaju organizam.

12. Smanjite unos putera, pavlake i sira i umesto toga koristite maslinovo ulje.

13 .U restoranu posle predjela naručite još jedno predjelo. To će vam ostaviti mesta za dezert bez osećaja krivice.

14. Ako jedete hranu koja sadrži više integralnih ugljenih hidrata, to će vam automatski sniziti unošenje masti.

15.Pojedite salatu od svežeg voća ili zaleđeno voće umesto sladoleda.

16.Ako vam se nešto jede - pojedite slobodno. Samo nemojte jesti mnogo.

Izborite se sa celulitom

Ukoliko nemate toliko problema sa viškom kilograma, onda je vaš glavni neprijatelj celulit. Celulit je bolest tkiva i postoje dve vrste, meki i tvrdi. Meki je više vidljiv, a tvrdi ili fibrozni je vidljiv kada se pritisne s obe ruke. Celulit ne zavisi od težine, on je jednostavno znak da svoje telo ne hranite dobro. Evo saveta koji će vam pomoći da ga se oslobodite. Za početak, bacite cigarete i bavite se sportom. Trebalo bi i da izbegavate drastične dijete, a da iz ishrane izbacite soli i ubacite više začinskog bilja, kao što je origano, majčina dušica, komorač, majoran, vlašac.

Dinja umesto slatkiša

Kantalupe dinja je idealan dezert! Sočno narandžasto meso ove dinje jedite kašičicom. Kada kupujete dinju, birajte onu koja je čista, bez fleka i teška.

Ananas čisti organizam

To nije voće koje sagoreva masti, kako mnogi veruju, ali osvežava organizam i pomaže mu da izbaci toksine. Osim toga, njegov sok je bogat bromelinom, supstancom nalik na pepsin, koju luči želudac. Kao i pepsin, i bromelin je enzim koji olakšava varenje belančevina iz mesa i ribe. Dakle, ukoliko često jedete hranu bogatu belančevinama, ananas treba da bude redovno zastupljen u vašem jelovniku.

Jogurti sa manje masnoća

Jogurt je jedna od legendarno zdravih namirnica. Ali ne sadrže svi jogurti korisnu kulturu lactobacillus acidophilus. Pročitajte sastav na etiketi kada kupujete jogurt. Jogurti koji imaju više masnoće imaju i više kalorija, a manje kalcijuma.

Da li je zdravo ili ne, ne znam bas, ali u zadnje vrjijeme jedem bademe i ljesnike gotovo svaki dan.

. Jedite prirodnu hranu, a smanjite ili ukinite veštačku hranu i prerađevine. Prirodna hrana podrazumeva sve što se može ubrati, skupljati - hrana koja je blizu svog prirodnog izvora.

Tako mi mlijeka u prahu, jel to ima drvo na kome prasetina i jagnjetina raste? ;)

Ja se nesto navadio na supe i zelenis ko neslan. Valjda ljeto...odmah smanjim tezu hranu.

Od mesa najvise tucemo piletinu, najlakse doci do nje ali ja vise ne mogu piletu u oci pogledati koliko sam je pojeo. :smile2:

Da li je zdravo ili ne, ne znam bas, ali u zadnje vrijeme jedem bademe i ljesnike gotovo svaki dan.

Od badema se moze pritisak spustiti katastrofa, znam ljudi koji pretjerase i zviz skoro pa u nesvijest.

Volim i ja te "grickalice" ali najbolje ide zimi, narocito u koktelu sa medom. :smile:

Bademi su ekstra za stomak i crijeva, da ne pricam sad detalje...

Od badema se moze pritisak spustiti katastrofa, znam ljudi koji pretjerase i zviz skoro pa u nesvijest.

Ne znam da li je od badema ili ovog preteskog vremena, ali umalo ne umrijeh danas na poslu. Sve mi nesto sijevalo pred ocima, spavalo mi se nenormalno...pricam sa ljudima i osjetim kako mi se oci sklapaju.

Ne znam da li je od badema ili ovog preteskog vremena, ali umalo ne umrijeh danas na poslu. Sve mi nesto sijevalo pred ocima, spavalo mi se nenormalno...pricam sa ljudima i osjetim kako mi se oci sklapaju.

Jako su zdravi, sto kaze ake ali fakat sam vidio covjeka koji se bas, da kazem, nagulio badema i pade..mi u haos..ljekaru otisli, covjek kaze zdrav ko dren, pao mu pritisak, mi mu kazemo sta je jeo..e onda nije nikakvo cudo jos ako inace ima imalo nizi. Jede ih i danas ali s manje zara. ;)

Moze biti da ti je od bilo zbog toga a uz tesko vrijeme, vrlo lako. Ali nista strasno.

Kod mene zaredalo rostiljanje svake nedjelje. Cevapcici, kobasice ( ljute i obicne), snicle, pa poneka papricica ( za vegetarijance :smile2: ) obilje salate pa onda obavezno slatkisi poslije. I to pocnemo oko 11 pa isprzimo turu za "dorucak" i opet oko 4 onu za rucak.

I evo, nesto razmisljam. Sad je 4:30 a ja jela vec tri puta. :wbeyond: Zlo!

I dzaba mi sto ne jedem poslije 18, kad do tada smazem sve sto mi dodje pod ruku. :happy8:

Сад, откако сам кући, упала сам у неки лудачки режим. Наиме, дођем с мора око 8.30 отприлике (ако не останемо доле негдје на вечери) и док се ја кући мало средим и истуширам и остало, моји старци направе каву (око десетке) и зову да пијемо. Уз то иде ракија, наравно. И кад то све фино "регулишемо", онда тата прави салате и ождеремо се око 11. Али је то што једемо здраво - све органско... Што најактивнији свјетски пензионер, тј. мој ћале, произведе... Ето.

Zdravo, ovako, nisam citao temu ali me interesuje nesto, da li se i gdje ima kupiti "dragon fruit" ili "Pitaya" ja stvarno, trazio sam svugdje po Sarajevu, pa me interesuje ima li gdje dalje, za sad nisam nasao, a cuo sam da ima samo ne znam tacno gdje, ako neko zna neka mi kaze molim vas. Hvala :D

Ozivljavam temu, ali ne znam gdje da postavim :)