bob rock

Болница Касиндо

47 posts in this topic

Zamrla tema...pa da rezimiramo sta se sve pisalo i koliko su se stvari promijenile.

Pocetak teme je svakako najvise politicka kuhinja kad se nije biralo rijeci da se ocrne politicki protivnici. Kao sto je meni poznato, dr Zdrale je clan SDS-a a znamo kako se unazad koju godinu u nezavisnim pisalo o bilo kome ko je imao veze s SDS-om. I mislim da dr Pejic iskreno nije imao veze sa tim pisanjima iako pouzdano znam da se nije slagao s dr Zdralom ali uvijek je postojala doza postovanja medju njima dvojicom.

Naime, sto god ko mislio rijec je o odlicnim ljekarima koji su se medjusobno bar postovali.

Ajmo redom... uvod teme su tipicne Nezavisne iz tog i ranijeg perioda.

Prica o parama je najblaze receno preuvelicana....ja pozivam onoga kome su trazene pare licno od strane Zdrale da se javno izjasni, s punim imenom i prezimenom...licno cu mu platiti advokata da tuzi Zdralu licno.

Sem toga, Zdrale je torakalni hirurg, nema nikakve veze s ortopedijom a novac moze biti trazen (nisam siguran da je tako i sada, mada mislim da ne postoji znacajnija razlika) zbog participacije ili neposjedovanja osiguranja odnosno zbog odluka Vlade i Fonda...ne radi se o nikakvom izmisljanju tople vode od strane direktora, bilo kojeg.

Ja ne mogu da shvatim da se drzavna bolnica u principu ponasa kao privatna,a nije presla u ruke privatnika,odnosno da li je ovo istina i da li se to stvarno tako desava u nekadasnjoj prvoj austrougarskoj bolnici u Kasindolu,i kakav je uopste nivo usluga.

To je bilo vise opraviliste a ne bolnica. Zbog specificne mikroklime u Kasindolu (bar je tada bila) ljudi su skontali da godi ljudima sa plucnim bolestima ili problemima. Imam negdje i brosuru o samoj istoriji.

Da su bili losi uslovi..jesu nema govora, danas jeste nesto bolje ali zahvaljujuci prvenstveno novcu koji je dospio od privatizacija i na kraju ne postoji vise takav rivalitet izmedju stranackih garnitura koje su nerijetko bile uzrok neizdvajanja sredstava.

Da boldujem

[i]"Ministarstvu zdravlja RS prije dva dana poslan je dopis s prijedlogom mjera za prevazilaženje trenutnog stanja u Kliničkom centru Istočno Sarajevo", kaže Ždrale.[/i]

Nazalost, i zdravstvo je isuvise puta bilo talac borbe izmedju razlicitih politickih opcija.

Kakav crni Kasindol, raspitajte se koliki je procenat mrtvorodjenih beba u toj bolnici i sve ce vam biti jasno. A i cim je direktor "dobri domacin" tu nema dilema. Kalinovik je cudo.

Naprosto nestina. Gdje si se ti raspitao?

Nista veci procenat nego sto je bio u ostatku RS i BiH. Ne znam sta je uzrok ovakvog posta od strane Covjeka (koje iz dosadasnjeg iskustva zaista cijenim kao clana ovog foruma) ali iz meni bliskog okruzenja znam bar prilican broj majki (vecina njih ima bar po dvoje dijece) koje su se porodile i prije i poslije ovoga bez imalo problema i danas su to prava i zdrava djeca. Pusti se price o Kalinoviku...nemam ama bas nikakvog razloga da ih branim ili napadam da ne bude dileme.

Primjer je bolnica u Foči. Imala sam priliku da u nekoliko navrata budem tamo u posjeti i to na različitim odjeljenjima i mogu reći da je to bolnica koja može služiti za primjer mnogima. Tamo možete zvati bolnicu i raspitati se za stanje pacijenta kad hoćete. Ljekari su dostupni i kad nisu na dužnosti. Sve je nevjerovatno čisto i uredno. Tamo čak imaju i neke aparate koji nemaju u Kasindolu, pa mnogi traže da idu tamo u bolnicu, ali je to teško izvesti.

Bolnica u Foci jeste imala tada bolje uslove. Sem toga, zona koju pokriva Foca je mnogo manja od one koja je pripadala Kasindolu tako da je i logicno bilo da im bude bolje i lakse.

Mnoge od tih stvari im je nabavio sam Zdrale, kao direktor KC pod koji je spadala i Foca, za sta su mu pojedinci jako lijepo zahvalili. Da covjek ne povjeruje ali rijec je iskljucivo o sujetnim ljudima a bogami i o razlicitim "ubijedjenjima" pa sad izvlacite zakljucke. Bilo je slucajeva da nesto stigne za Kasindo ali onda odozgo neko prebaci u Focu.

[interesantna je cinjenica da, kad god bi neki kriminalac ili mafijas (a uz to i veliki Srbin , npr. Rato , Zdrale ... ) bio ranjen, isao bi u Kosevo da se lijeci ili operise a ne u Kasindol. Pitam se zasto ?

Ovo ne vrijedi komentarisati. Pa ebo ga mis, sto nam ne rece sta ti mislis sto je razlog?

Jedini i osnovni razlog je zato sto su tamo teze dostupni, vjeruj mi.

Doktor Slavko Ždrale podnio je ostavku na mjesto direktora Kliničkog centra Istočno Sarajevo. Umjesto njega sada će biti direktor doktor Milan Pejić, dosadašnji načelnik odjeljenja ORL. Ovo je jedno od rijetkih odjeljenja u Kasindolu koje je izgledalo pristojno i na kome je usluga bila koliko toliko normalna. Dr Pejić je već tražio pomoć lokalne zajdnice da pomognu bolnici, a i on je sam najavio neke promjene koje će koliko toliko popraviti stanje u Kasindolu. Nadati se najboljem

Nije vazno da li je ostavka ili smjena . A radi se o tome da naprosto Zdrale vise nije imao pravo da se kandiduje na to mjesto jer i ranije je otvoreno mjesto bilo ali niko nije htio da se prihvati tako da je on duze vrijeme prije nego je postavljen Pejic (koji je i sam tesko pristao na to mjesto) bio v.d.

Spomenu se da je ORL jedino uredjen, jeste zaista uredjeno ali opet ne odgovara istini...najbolje je odjeljenje dr Janjic...jako dobrog ljekara koju najcesce i ne vidite zato sto ne radi direktno s pacijentima. Inace jedna zena-zmaj (u pozitivnom smislu) koje ni za vrijeme Zdrale a ni sada nije ostajala duzna nikome ukoliko se radi o necemu sto se desava vezano za njeno odjeljenje. Ne znam zna li ko za slucaj odlaska na neki seminar ili kongres jednog od uposlenika koji nema veze s tim kongresom ali je po nekoj liniji isao te je zbog toga dosla u otvoreni sukob s Pejicem.

Pejic jeste sjajan ljekar, vrlo sposoban u svom poslu kao sto je to i Zdrale.

Pokopavati bilo kojeg od njih je van pameti jer ipak se radi o dvojici odlicnih ljekara koji se mozda ne snalaze najbolje na pozicijama koje su obavljali ili obavljaju a, sem toga, drugaciji je i momenat. Mozda je za Pejica malo bolja situacija, ipak je danas nesto vise novca u zdravstvu, koji je najcesce kljuc uspjeha ili neuspjeha a i s politicke strane, scena je ipak malo mirnija.

Sama smjena kad se desavala i kad je bila ta frka oko jednog zaposlenika, procitah clanak u Vecernjim Novinama koji je napisan od strane jedne nase lokalne novinarke (da ne spominjem ime, ne zasluzuje) koji je bio vrhunac neprofesionalizma, vise je licilo na mahalanje negoli na iole ozbiljno pisanje. Ako ga iskopam negdje postavicu i ukazati zasto ga smatram neprofesionalnim.

Kec, ovo je pisano kad je djevojka koju znamo i ti i ja ostala bez bebe na porodjaju. Tada sam cuo i pricu o mrtvorodjenim bebama i to od ljudi koji zive tamo. Mozda ima i preteskih rijeci ali to je bilo iz revolta. O Kalinoviku sve najbolje, ali o pojedinim "domacinima" iz Kalinovika i pored najbolje volje ne mogu da mislim nista pozitivno.

A kod mafijasa to nikakve veze nema. Idu oni svuda, po Srbiji, Hrvatskoj... a kamoli da mu bude prepreka da skenja nekoga u gradu.

Ma ok...shvatam te u potpunosti, bar za tu djevojku. Mislim da sam i skontao o kome se radi.

Jebga...popizdi covjek pa i ne bira..

Jasno je meni da je bilo toga samo ne sigurno onoliko koliko nekada narod voli da preuvelicava pa cak i izmislja. Evo ti primjer.

Ja konkretno znam za slucaj kad je zena (danas, hvala bogu ,ima zdravu djecu) cijelo vrijeme isla kod privatnika i kad se ispostavilo da bi moglo biti problema (da ne objasnjavam medicinsku stranu) s sve kezom joj rekli: Znas, najbolje bi bilo da se javis svom ljekaru...eto....

I bilo je komplikacija ali se sve zavrsilo na najbolji nacin. I odmah je pocela da kruzi prica kako je zamalo ne upropastise...i neko vrijeme nakon sjedim kod neke familije i dodje poznanik i poce pricu bas o toj nekoj zamalo upropastenoj (a ta zena sjedi samo sto on to ne zna da je ona ta) s tom pricom...ja ga saslusao i nisam mu rekao tada. Rekao mu kasnije i on me ubjedjivao ma nije to ta i slicno. Cak sam ubijedjen da je stvarno tako mislio. I bilo je jos tih prica od njega sve dok njega nije dokacilo nesto...tek poslije svega je priznao da bas i nije u pravu kad je pricao sve te price. Nije bilo dijete u pitanju ni on ali na zalost nije se ni zavrsilo dobro...

Razumijem ja sve...a valjda sam ja drugaciji pa ne reagujem bas na svaku lako. Mada nije ni to uvijek dobro.

Ima u bolnici Kasindo svasta!Za Dr. Zdrala i Dr. Pejica nemam ruzne reci ali kakvih sve doktora ima to je posebna prica!Pa kod Igora Djokica si mogao za lovu sta god hoces,narkomancina obicna,krao je tablete iz bolnice i menjao za gudru!A Pejic se ni danas nista ne pita u bolnici vec ginekolog Zubic,kako on kaze tako i bude!

Ne pita se Pejic nego njegova zena. ;)

Zubic (takav kakav je) je direktor bolnice Kasindo a Pejic je direktor KC Istocno Sarajevo.

Djokic jeste dijabola, sto posto...ali jesi ti vidio kako on to radi pa da ga tako okvalifikujes iz prve?

Ne kazem da ne zasluzuju kritike, uostalom kao i svi ali da navedem primjer Mandic pumpe. Vidjeces zasto.

Kad je otvorio bila Radovanova. Ode Radovan u ilegalu, pumpa posta Krajisnikova. Ode Krajisnik u Hag, pumpa posta Saroviceva. Sarovic ode u zatvor i "dodje" na kraju pumpa tamo gdje je bila cijelo vrijeme. U ruke covjeka koji je uvijek i bio JEDINI vlasnik te pumpe.

Mozda ja isuvise ne vjerujem u price tipa rece jednom jedan co'ek i u jednostrane diskreditacije.

A vidis, svi hvale Bioritam a ja cuo da je tamo najlakse doci do opijata i sprica...mnogo lakse negoli u Kasindolu. :smile2:

Nista nije crno-bijelo, bar ne u moju pamet.

Ma znam ja odlicno situaciju u bolnici Kasindo a i Dr. Djokica!A ti si malo pristrasan sto se tice doktora{doktorica} :wtoothy9:

Ma znam ja odlicno situaciju u bolnici Kasindo a i Dr. Djokica!A ti si malo pristrasan sto se tice doktora{doktorica}

Moje poznavanje seze mnogo prije toga tako da stvarno nema veze s tim. ;)

Искрено, немам појма каква је тренутна ситуација у Касиндолу. И немам жељу да сазнам. Ту и тамо дођу неке приче, те ово је добро, те оно је катастрофално. Неко хвали, а неко куди. Због пацијената који немају други избор већ да се лијече тамо надам се да је боље него што је било.

Ljudi imalo zdrava razuma Bolnica Kasnindo je alarmantno toliki odron i katastrofa. Ne znam stvarno nemam rijeci koji uzas. Osjecao sam se kao da sam u prvom svjetskom ratu prilikom boravka u istoj. Koja dekadencija. Kamo dalje o cemu pricati kad je bolnica o tako katastrofalnom stanju - o nekom napredku, boljem zivotu, prosperitetu... al zato nek se nove zgrade na svakom cosku dizu. A sto je bolnica u rapadnom kao u Alan Fordu... sramota bijeda stid

Ispred bolnice Kasindo sutra mirni protesti

I. Sarajevo 25.06.2011 09:340

Povodom usvojene odluke Narodne Skupštine Republike Srpske o kreditnom zaduženju od 100 milona evra za izgradnju bolnica u Bijeljini i Banjaluci , a nisu predviđena sredstva za izgradnju bolnice u Kasindolu, gradski odbor PDP Istočno Sarajevo sutra organizuje protestni skup ispred bolnice Kasindo po simboličnim nazivom “Pet do dvanaest”.

http://www.rtvis.tv/latn/?page=79&kat=...mp;vijest=51761

Мени ово личи на предизборну кампању ПДП-а.

Као да је само њима стало до болнице Касиндо. Шта је са осталим паријама? Шта је са онима који нису у партији? На крају крајева зар се у скупштини нису могли изборити за та средства. Шта су радили сви наши посланици, па на крају крајева цијело руководство града. Само да не буде па они су различита политичка опција. И у Бијељини је различита политичка опција.

Јад и чемер.

Samo me interesuje da li je bolnica Kasindo izostavljena jer tu nije pobijedio SNSD ?

Meni nije jasno zasto se preskace Bolnica Kasindo ?

Da li se ceka da se zgrade jednostavno sruse od oronulosti ili da se dogodi neki pozar od dotrajalosti instalacija,

ili je dogoverena neka prodaja Istocnog Sarajeva, pa da se ne trose pare bez veze ???

Moze se slobodno reci da je Bolnica Kasindo ne samo zdravstvena ustanova od neprocjenjivog znacaja, nego i organizacija koja zaposljava najvise ljudi u tom kraju.

Umjesto ne da se bolnica renovira, nego da se tu stvorio klinicki centar za primjer, nesumnjivo se ide ka njenon konacnom unistenju.

Изградња нове болнице Касиндо једино рјешење

Datum: 02.07.2011 18:00

Autor: Глас Српске

БAЊAЛУКA - Министар здравља и социјалне заштите РС Ранко Шкрбић изјавио је да је изградња нове болнице Касиндо у Источном Сарајеву једино рјешење за ову установу и да ће Влада у идућих неколико седмица интензивно радити на проналажењу финансијских средстава за њену изградњу, пренијеле су агенције.

Шкрбић је рекао да је са аустријском групацијом "Фамед" разговарано о уступању пројекта болнице Бијељина, чију изградњу води ова компанија, као идејно рјешење за болницу Касиндо.

Он је најавио да ће ускоро почети сарадња Медицинског универзитета у Бечу са Клиничко-болничким центром Бањалука и Медицинским факултетом бањалучког Универзитета, која ће бити реализована путем размјене кадрова и потенцијалним пројектима у области онкологије и нуклеарне медицине.

samo da podsjetimo bagru koja je na vlasti kako se nekada odrzavalo i ulagalo u kasindolsku bolnicu bez obzira sto je bilo mnogo manje sredstava.pogledajte kako se nekada znao red i sve je odisalo ljepotom.danas se objekti u krugu bolnice urusavaja i sve je zapusteno i neuredno.

91433199.jpg

ovo je primjer da i u vremenu nemastine i finansijske oskudice zelja za redom i radom moze znacajno uticati na to da nase okruzenje bude dostojno civilizovanih ljudi.nikada necu razumjeti primitivnu jaliju koja ne moze urediti svoj zivotni prostor.ova fotografija je dokaz da se sve moze kada se hoce.

Болница Касиндо: Нападају нас, али неће нас затворити

Руководство болнице Касиндо осудило је оркестриране нападе на ову здравствену установу које, како истичу, један број лица посљедњих седмица пласира у различитим медијима и поручило да ова здравствена установа неће бити затворена.

37237_vest_%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%BE.jpghr.gif

У писаној изјави руководство болнице наводи да су посебно изненађени некоректним, тенденциозним и узнемиравајућим медијским иступима предсједника Струковног синдиката доктора медицине Републике Српске Миодрага Фемића, односно неистинитим тврдњама да је болница Касиндо пред затварањем.

"Наше изненађење је тим веће јер смо представнике тог синдиката коректно примили, угостили и омогућили им да одрже састанак у просторијама наше болнице, иако су дошли ненајављени и усред радног времена", наводи се у саопштењу, које је потписао вршилац дужности директора болнице Касиндо Славко Ждрале.

Руководство сматра да је злоупотријебљено гостопримство и омаловажена добра воља да се подржи сваки вид синдикалног организовања здравствених радника, макар се радило и о синдикату који није репрезентативан.

"Уколико се представници Струковног синдиката заиста толико брину за здравствени систем, докторе, а надамо се и пацијенте у Републици Српској, сматрамо да су за састанак у нашој болници могли изабрати касне поподневне часове или један од нерадних дана у седмици", наводи се у саопштењу.

Умјесто тога, наводи се, они су, састанком који је трајао три часа, дио наших радника онемогућили да раде посао за који су плаћени.

"Могуће је да је због задржавања наших доктора на састанку један дио пацијената, како тврде представници тог синдиката, заиста морао да потражи помоћ у приватним здравственим установама", напомиње се у саопштењу.

Руководство сматра да неко ко је провео свега неколико часова у овој болници, прикупивши једностране полуинформације, не може имати увид у комплетну ситуацију у болници, а поготово не би смио да шири дезинформације о затварању болнице, чиме се узнемиравају пацијенти и грађани Источног Сарајева.

"Болница Касиндо има бројне проблеме у пословању, што јавност зна, али се свакодневно боримо да грађанима обезбиједимо адекватну и доступну здравствену заштиту. О затварању никако не размишљамо", поручује руководство болнице.

Напротив, истичу они, захваљујући напорима Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, започета је реконструкција једног дијела ове болнице што ће сигурно обезбиједити боље услове за рад здравстеним радницима и за лијечење обољелих.

"Уколико Фемић сматра да има рјешење за проблеме болнице, подсјећамо га да је у току процедура за избор директора Болнице Касиндо и охрабрујемо га да се пријави као стручњак који се доказао у свом послу и као менаџер са дугогодишњим искуством у вођењу здравствених установа", наводи се у саопштењу.

Руководство болнице тврди да ће добра рјешења, умјесто сталног оптуживања и узнемиравања јавности, свесрдно подржати не само руководство Болнице Касиндо него, вјерују, и Министарство здравља и социјалне заштите и Влада Републике Српске.

Bila je aktuelna situacija oko bolnice pa se ucutalo pa se evo opet nesto pokusava.

Elem....ovo su neka moja saznanja i razmisljanja.

Bolnica u nekakvom okviru, koji bi valjda bransa da definise, mora i treba da postoji. Koji je to nivo ili obim usluga koja bi ista trebala pruzati, da je normalno vec bi davno bilo definisano. Ovako je sve MRRRRRTVA politika. Citam malocas clanak na vijestima tj portalu i ne znam da li da se smijem ili placem.

Sve mi lici na trla baba lan...reanimacija mrtvaca...para jednostavno nema za iole velike projekte, u to sam siguran. Iako je kao licnost dokazana nula (da nisam cuo sta sam cuo, rekao bih sam sebi kenjas ko i vecina i nasjedas na rekla-kazala), sadasnji direktor ima pravo kad pokusava da ustedi jer je dubioza ogromna. Medjutim u svemu tome ima jedan problem s njim....kaze da se politizuje prica o sistematizaciji (koja bi na papiru trebala da poveca efikasnost i obezbjedi ustede..ali papir sve trpi)  i to bi trebalo ostaviti struci. To jeste tacno ali je tacno da on radi  upravo politicku selekciju i vjerovatno jos gore nesto...ko se iole ne slaze s njim...pa recimo trazi nacine da se s njima obracuna na nacin koji nema veze s profesijom niti sa ucinciima tih ljudi, sto bi valjda trebalo biti prvi kriterij za smjene i promjene. Jebote, ko da je njegova prcija. Iako stoji da postoji broj ozlojedjenih ljudi zato sto su smjenjeni ipak nije u tome problem jer aj pogodite koga postavlja za sefove tj pripadnike koje stranke. Treba biti dobro glup da ne vidis da cijelokupni drzavni aparat uglavnom pociva na politickoj podobnosti tako da to i ne cudi. Nazalost.

Onda obuka kadrova. Majku mu kako se stedi kad se podobnim dodjeljuju edukacije (ili specijalizacije nije ni vazno) za kakvim realno nema potrebe u bolnici (osim ako se ne desi cudo pa bude na nivou KC Srbije recimo a nece)  a na drugoj strani se onemogucava ikakvo usavrsavanje ljudima od kojih bi ista imala koristi a isti trosak. 

Plasira price da se on bori protiv rada ljekara paralelno u drugim ustanovama (ako se ne varam, zakon predvidja saglasnost direktora ako neko iskaze da zeli da radi dodatno ako je to uopste i dozvoljeno). I to je sasvim legitimno i i ispravno ali kako onda objasniti cinjenicu da je on godinama isto to radio. Apsolutno znam da jeste.

Postoji i jedna licna nota (nikakva rekla kazala prica nego nesto sto sam cuo) ali necu o njoj ili bar ne previse. Jedino u sta sam siguran... da igrom slucaja "sjedimo za istim stolom", ne bih mogao da se suzdrzim i ne izgovorim svasta. Vazim za jako strpljivog i mirnog covjeka ali kakve su se stvari desavale....jednostavno ne bih mogao ocutati. Znam da, sem sto bi mi mozda bilo lakse, nista ne bih promjenio  jer na kraju da sam sve u pravu...ko sam ja...al svejedno. Pun mi je kofer....prepun.

Najtuznije od svega.....postoji odredjen mada ne i suvise velik broj ljekara, ali bi bio sasvim dovoljan da stanovnistvo pocne malo drugacije da dozivljava tu istu bolnicu, koji istinski zele da se bave medicinom i zele da naprave nesto i za sebe i za bolnicu a sto je najvaznije i za pacijenta. E takve on (uz asistenciju osoba koje pate od daning-krugerovog efekta i svime se bave vise nego medicinom) stuca i sabotira na svakom koraku . Dok ti isti ili ne razgule ili padnu u sivilo. A realno je i to....ne znam kakva promjena da se desi, ne znam ko da dodje sto na celo ministarstva ili same bolnice ne vidim nacina da se nesto drasticno poboljsa. Suvise dugo agonija traje. Vjerovatno postoje ljudi koji bi mogli donijet nesto zdravije razmisljanje, nekakvu promjenu pa makar malo na bolje. 

A ministar ko da je u zemlju propao.  

Generalno i nevezano za zdravstvo....ovako moje laicko misljenje....potrebna je doooobra metla kod nas u svemu. I da zveknemo na apsolutno dno u svakom pogledu. Onda se mozda ukupno i opametimo. Ali samo mozda. 

Jebes ga....4 jebene godine...najbolje godine sam dao u ratu. Ne kukam, niti sta trazim, niti sam ista dobio, niti ocekujem ista ali majku mu....kako vas nije stid...svih odreda...svih politickih garnitura od '92 pa do dana danasnjeg.... ako nista zbog gomile mladih ljudi koji su dali sve da bi uglavnom slijedili isti pattern i danas i iskljucivo se nadjebavali se i jedino vodili racuna o svojim guzicama i interesima.